A húsok közül a marhahús a legártalmasabb a környezetünkre nézve. Egyetlen kilogramm marhahús előállítása 26,5 kilogramm szén-dioxidot szabadít fel, ami körülbelül azzal egyenértékű, mintha leautóztunk volna 100 kilométert - írta meg a Tudatos Vásárló . A cikk szerint egyes tejtermékek karbonlábnyoma is hihetetlenül magas, így például egy kilogramm cheddar sajt (12,6 kilogramm szén-dioxid), vaj (11,5) vagy mozzarella (9,7) kitermelése még a sertés- (7) és csirkehúsnál (5) is több üvegházhatású gáz kibocsátását eredményezi.
Egy kilogramm nyers tej létrehozása ugyan kevesebb, mintegy 1,3 kilogramm szén-dioxiddal terheli meg a légkört, a növényi alapú tejek, pontosabban italok azonban így is jóval előnyösebbek. Egy oxfordi kutatás szerint például egy liter tehéntej előállításának víz- és területigénye közel a tízszerese egy liter növényi alapú tejalternatíváénak. Más számítások szerint pedig az üvegházhatású gázok kibocsátása is mintegy háromszor magasabb a tehéntej esetében.
Világosan látszik tehát, hogy a növényi italok környezetkímélőbb választást jelentenek. De vajon a sokfajta típus közül melyik a legjobb ? A Tudatos Vásárló cikke szerint egyes adatok a mandula-, míg mások a zabitalt hozzák ki győztesként, habár érdemes hozzátenni, hogy még a legrosszabbnak ítélt rizsitalnak is csupán kétharmad akkora a karbonlábnyoma, mint a tehéntejé. Fontos továbbá megemlíteni, hogy a növényi italok piaca folyamatosan fejlődik, ráadásul várható, hogy újabb és újabb termékek jelennek meg a közeljövőben. Nemrégiben például egy sárgaborsóból készített márkát dobtak piacra.