O, io, bio!

Ritkán, de előfordul, hogy egy épp aktuális divathullám összhangban van a legújabb tudományos ismeretekkel. Így van a bioélelmiszerek esetében: ez a most divatos, igényes táplálkozási "trend" sokban rokon a dietetikusok ajánlásaival.

Csak természetesen!

Sokan rácsodálkoznak a biopiacok kínálatára, és nem értik, hogy a nemegyszer apróbb szemű, a zöldséges standok átlagos kínálatánál kevésbé látványos küllemű termékekért miért éri meg jóval többet fizetni. A "beavatottak" azonban tudják, hogy a szigorú ellenőrzés mellett, a lehető legtermészetesebb módon termelt, garantáltan vegyszermentes zöldség, gyümölcs, a hagyományos eljárásokkal tartósított, adalékanyagokat nem tartalmazó élelmiszerkészítmények megérik az árukat.

A "bio" minősítést ugyanis csak az a termék kaphatja meg, amelynek alapanyagát genetikai beavatkozás és mesterséges növényvédő-szerek, műtrágyák alkalmazása nélkül, környezetszennyezéstől lehetőleg védett környezetben termesztik, és a feldolgozása során sem használnak fel hozzá tartósító, ízfokozó, állagjavító stb. vegyi anyagokat. Mindez nemcsak a növényi eredetű termékekre vonatkozik, hanem egyre több húsféle is kiérdemli a bio minősítést azáltal, hogy az állatot nem ólban tartják, táppal etetik, hanem hagyományos körülmények között, például szabadon legeltetve nevelik fel.

Harmonikus körforgásban

A termesztés körülményeitől függ, hogy az adott élelmiszer mennyi értékes tápanyagot, fehérjét, vitamint, ásványi anyagot, aroma- és illatanyagokat tartalmaz, illetve, hogy van-e benne méreganyag, például nehézfém, nitrát, növényvédőszer-maradvány. A bio földművelés lényege, hogy a művelésbe vont talajt és a környezetet harmonikus egyensúlyban tartsa, hogy akadálytalan legyen a természetes körforgás a talaj, a humusz, az azon termő növények, az ezekből táplálkozó állatok és emberek között. A termőtalaj szervesanyag-tartalmát komposzttal, szerves és zöldtrágyával pótolják, javítják.

Egyen jót és jól!

A dietetikusok legfontosabb ajánlásai e két szóban összefoglalhatók. Egyen jót, vagyis fogyasszon inkább kisebb mennyiségű, de jó minőségű, természetes eredetű, friss, a szervezete számára megfelelő összetételű élelmiszert, amelyben a lehető legkevesebb a bizonytalan eredetű, mesterséges összetevő, a hozzáadott vegyi anyag.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Táplálkozzon jól, vagyis kiegyensúlyozott napi ritmusban, egyenletes mennyiségben, inkább többször kisebb adagokban, nyugodt körülmények között, az étkezésnek megadva a módját. Érdemes figyelni arra is, hogy mi az, ami "szemének, szájának ingere", amire étvágya van, amit szervezete hiányol, kíván. Mindez szépen összecseng a biotáplálkozás híveinek alapelveivel, így csak ajánlani lehet, hogy ha teheti, nézzen körül időnként a biopiacokon, illetve a hipermarketek biotermékei között - ettől még semmiképpen nem válik a "biománia" rabjává.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.