A hírt az amerikai Nemzeti Osteoporosis Alapítvány (National Osteoporosis Foundation, NOF) és az Amerikai Preventív Kardiológiai Társaság (American Society for Preventive Cardiology, ASPC) adta közzé a közelmúltban. Az ajánlás az önmagában, illetve a D-vitaminnal együtt szedett kalciumra is vonatkozik, ha nem lépi át a Nemzeti Orvosi Akadémia (National Academy of Medicine) által megállapított, legfeljebb napi 2000-2500 milligrammos értéket. Az új ajánlás szerint tehát nem szükséges biztonsági okokból megszakítani az étrend kalciummal való kiegészítését, ha ugyanis az étrendből bevitt kalcium mennyisége nem optimális, az árthat a csontoknak - írja a Szívderítő .
Árthat a túlzott bevitel?
A NOF és az ASPC felkért egy szakértőkből álló csoportot, hogy értékeljék és becsüljék fel a kalciumnak a szív- és érrendszeri betegségekre gyakorolt hatásával kapcsolatos bizonyítékokat. Dr. Mei Chung, a bostoni Tufts Egyetem közegészségügyi tanszékének munkatársa és kutatótársai angol nyelven megjelent tanulmányokat tekintettek át, amelyek összesen 31 korábbi kutatás eredményeit tartalmazták. Ezek sok esetben egymásnak ellentmondó eredménnyel szolgáltak. Egy 2010-es elemzés arra a következtetésre jutott, hogy a kalcium növelheti a miokardiális infarktus és a stroke kockázatát, de egy másik, 2011-es elemzés szerint a kalciumnak nincs statisztikailag jelentős hatása a szívkoszorúér-betegségekkel kapcsolatos eseményekre, vagy a halálozásra.
A legtöbb tanulmány nem talált statisztikailag jelentős kapcsolatot a kalcium és a szív- és érrendszeri kockázat között, egy tanulmány pedig kifejezetten kisebb szív- és érrendszeri megbetegedési és halálozási arányt fedezett fel azon nők körében, akik több mint napi 1000 mg kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt szedtek. Bár néhány kutatás a magasabb kalciumbevitel mellett magasabb kockázatot állapított meg, a kockázatbecslés ezeknek a tanulmányoknak a többségében is kicsi volt, és nem volt klinikailag fontosnak tekinthető - állapítják meg a kutatók. Ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a nagyon magas kalciumbevitellel kapcsolatban nincs adat, és hogy a legtöbb tanulmányban nem volt alapos az étrendi kalcium mennyiségének mérése.
A kérdés azért is fontos, mivel nagyon sokan fogyasztanak kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt. A fő kérdés az, hogy kell-e az ételekben található kalciumot ajánlani a kalciumtartalmú étrend-kiegészítők helyett. Annyi kiderült, hogy az pótlásként szedett kalcium segítheti a vesekövek képződését, míg az ételekben található kalciumnak nincs ilyen hatása - olvasható a tanulmányban. A minél több, annál jobb elvét sem sikerült igazolni a kalcium és a D-vitamin esetében, azaz a javasolt napi mennyiség fölötti fogyasztás semmilyen pozitív hatással nem jár.