Olajfajták: mire használjuk és mire ne?

A boltok polcain egyre többféle olaj sorakozik. Ön tudja, melyiket mire ajánlott használni, és mire semmiképpen?

Olívaolaj

Táplálkozási szakértők és a főzéshez jól értők szerint ez az egyik legsokoldalúbb és legegészségesebb olaj. Fogyaszthatjuk nyersen, például megöntözhetjük vele salátánkat, de süthetünk-főzhetünk is olívaolajjal. Ha lehet, az extra szűz verziót válasszuk, mert az kiváló minőségű, finomítatlan, illetve telítetlen zsírsavakban gazdag.

Amire figyeljünk: az olívaolajnak alacsony a füstpontja, nem javasolt magas hőfokon használni. Sütésnél és főzésnél ügyeljünk arra, hogy ne menjünk a füstpont fölé (ez minden olajnál más), mert sok tápanyag elvész, és az étel íze sem lesz annyira finom.

Olajkisokos: mire használjuk és mire ne a különböző olajfajtákat?
Az olíva olajnál ügyeljünk arra, hogy ne menjünk a füstpontja fölé

Kókuszolaj

Elterjedt róla, hogy nagyon egészséges, ám újabb kutatások szerint magas telített zsírsavtartalma miatt legfeljebb csak mértékkel javasolt a fogyasztása. Amire viszont kiválóan alkalmas, az a magas hőmérsékleten való sütés-főzés (ha ilyesmit csinálunk, érdemes a többi olaj helyett kókuszolajat használni).

Növényi olajok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A különböző növényi olajok, mint például a repce-, kukorica-, pórsáfrány-, szója-, pálma- és napraforgóolaj helyett a szakértők azt javasolják, használjunk inkább olívaolajat, mert a fent említett termékek feldolgozott, finomított olajok. Ebből következik, hogy kevésbé finomak és táplálóak, mint például egy extra szűz olívaolaj.

Egy ősi, indiai eredetű gyógymód, az olajos öblögetés azt ígéri, hogy ha 15-20 percig olajjal öblögetünk, rengeteg egészségügyi problémától megszabadulhatunk. Hogy működik ez az ájurvédikus módszer? Kattintson!

Repceolaj

Feljebb már említettük, de most kiemelnénk, mert a repceolaj telítetlen zsírsavakban gazdag, telített zsírsavakban viszont társainál jóval szegényebb. Magas a füstpontja, ezért kiválóan felhasználható magas hőmérsékleten való sütéshez. A boltokban keressük a hidegen sajtolt, vagy feldolgozatlan verziót.

Napraforgóolaj

Hazánkban is nagyon népszerű ez az olajtípus, aminek a használata magas E-vitamintartalma és szintén magas füstpontja miatt is ajánlott. Íze nem túl intenzív, szinte bármilyen étellel tud harmonizálni. Viszont omega-6 zsírsavtartalma magas, ami hosszú távon és nagyobb mennyiségben fogyasztva hozzájárulhat a szervezetben gyulladásos folyamatok kialakulásához, ezért használjuk mértékkel!

Avokádóolaj

Kitűnő választás. Az olíva olajhoz hasonlóan finomítatlan, és telítetlen zsírsavakban gazdag, ám a füstpontja magasabb, így nagyobb hőfokon is biztonsággal süthetünk-főzhetünk vele. Az avokádóhoz hasonlóan krémes állagú. Magas az E-vitamintartalma, íze pedig nem túl intenzív, emiatt a szakértők csak ajánlani tudják. Egy hátránya van: az ára - sajnos egyelőre - elég drága.

Földimogyoró olaj

Konyhánk izgalmas színfoltja lehet, emellett érdekes és nem mellesleg még egészséges is. A főzéshez használatos olajok közül telítetlen zsírsavakban a leggazdagabb olajféle, magas hőmérsékleten is bírja a sütést-főzést, emellett, mintegy bónuszként, kellemes mogyoróillata és -íze van.

Dióolaj

Alacsony füstpontja miatt sütéshez és főzéshez nem ajánlott, dresszingként viszont kiváló. Sőt, nemcsak salátákat ízesíthetünk vele, próbáljuk ki palacsintára, frissen felszelt gyümölcsökre, jégkrémre, vagy a legbátrabbak akár tejhabbal készült kávé ízesítésére is. Ez az olajtípus remek arányban tartalmaz omega-6 és a gyulladásos folyamatok ellen hatékonyan fellépő omega-3 zsírsavakat, így a szervezetben nem valószínű, hogy a dióolaj miatt alakulna ki bármilyen gyulladás.

Lenmagolaj

Omega-3 zsírsavakban gazdag, füstpontja viszont annyira alacsony, hogy még főzéshez sem szabadna használni. Készítsünk ezzel inkább egy jó salátaöntetet, utána pedig tegyük hűtőbe.

Szezámmagolaj

Ez a jellegzetes ízű olaj telítetlen zsírsavakban gazdag, de további tápanyagokban sajnos nem annyira. Mellette szól viszont, hogy jól bírja a magas hőfokot, és gazdaságos: egy kevés is elég belőle.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.