Olajos magvak: ezért kell gyakran fogyasztani őket!

Az olajos magvak szív- és érrendszeri védőhatása, illetve gyulladáscsökkentő tulajdonsága régóta ismeretes. Vizsgálatok szerint rendszeres fogyasztásuk csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét is.

A csodálatos tökmag

A tökmag az egyik legfinomabb és legjobb tápanyagtartalommal rendelkező olajos magféle . A belőle hidegen sajtolt olaj is csodálatos. Már egyetlen kanál hozzáadásával is egészen új ízt varázsolhatunk az ételbe. A tökmag ugyan egész évben kapható, a legfrissebb magvakhoz mégis az őszi-téli szezonban juthatunk hozzá.

Tökmaggal a depresszió ellen Korábbi kutatások szerint minden más ételnél jobban javíthatják hangulatokat a magvak : a süteményeknél, az édességeknél és igen, még a csokoládénál is jobban. Ennek ellenére minden második férfi és tízből hét nő kezd el édes dolgokat fogyasztani, amikor stresszes vagy amikor valami hangulatjavítóra van szüksége. Csak minden hetedik megkérdezett nyúl gyümölcshöz, zöldséghez vagy teljes kiőrlésű nasihoz ilyen esetekben.

A tökmag ugyan egész évben kapható
Szerencsére tökmag ugyan egész évben kapható

A tökmag az egészségnek is jót tesz

Modern kutatások igazolták, hogy rendszeres fogyasztása segítséget nyújthat bizonyos egészségügyi problémák gyógyításában. Megelőzheti, illetve enyhítheti a jóindulatú prosztata-megnagyobbodást , ami egy, a középkorú és idős férfiak jelentős százalékát érintő probléma.

Térségünkben fogyasztása akkor terjedt el, amikor az európai felfedezők visszatértek az Újvilágból, magukkal hozva az ott megismert terményeket. Kiemelkedő a mangán-, a magnézium-, a kálium- és a foszfortartalma, valamint jó triptofán-, vas-, réz-, K-vitamin és cinkforrás. Cink- és magnéziumtartalma a csontsűrűség megfelelő szinten tartását is segíti. A közelmúlt kísérletei azt is bizonyítani látszanak, hogy a rendszeres tökmagfogyasztással az ízületi gyulladások is jó irányba befolyásolhatók. A tökmagot magában vagy magmixben is rágcsálhatjuk, de pirítva, saláták tetejére szórva is nagyon finom. Ha kávédarálóban vagy konyhai robotgépben megőröljük, lisztmentes sütéshez vagy fasírtba keverve is kitűnő.

Pici, de csodás szezámmag

A szezámmag súlyarányosan jóval több kalciumot tartalmaz , mint a tehéntej. Enyhén pirítva nagyon kellemes illatú és aromájú magféle. Szórhatjuk wokban pirított zöldségekre, vagy salátákra, őrölt állapotában pedig liszt helyett is használhatjuk palacsintához, süteményekbe.

A hindu mitológiában a szezámmag a halhatatlanság szimbóluma

Ásványanyag-tartalma igen magas , többek között sok rezet és mangánt tartalmaz. A réz enyhíti a gyulladásos ízületi betegségek tüneteit. Érfalvédő- és tisztító hatása miatt a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében játszhat szerepet, valamint védi a májat az oxidációs károsodástól. A szervezet zsírfelhasználását előnyösen befolyásolja.

A lenmag a magok királynője

A lenmag gyulladáscsökkentő , valamint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek ellen védőhatással bíró élelmiszer. A legjobb növényi Omega3 esszenciális zsírsavforrás . Kanadai kutatók a mellrák megelőzésében és leküzdésében is hatékonynak találták. Kiemelkedően magas lignántartalma menopauza idején segít csökkenteni a hormonhiány okozta hőhullámokat, és a csontritkulást .

A lenmag a legjobb növényi Omega3 esszenciális zsírsavforrás
A lenmag a legjobb növényi Omega3 esszenciális zsírsavforrás

Kisgyermekek esetében aggályok merültek fel a kéksav (hidrogén-cianid) tartalma miatti esetleges mérgezés miatt, azonban vizsgálatok bizonyították, hogy ezek az anyagok főtt, illetve sült állapotban veszélytelen összetevőkre bomlanak, nyersen pedig egy felnőttnek napi 1 kg-ot kellene fogyasztania ahhoz, hogy az már kockázatos legyen. Nyákja gyulladáscsökkentő hatású , így bélrendszeri megbetegedések esetén nagy segítség lehet. A nyák elkészítéséhez főzzünk meg két evőkanál lenmagot fél liter vízben, majd hagyjuk kihűlni, szűrjük le, és fogyasztható is.

A hidegen sajtolt lenolaj extra szűz olíva-, tökmag- vagy dióolajjal keverve jó salátaöntet alapanyag lehet. Lenmagpehelyből, illetve lisztből (készen kapható termékek) alacsony szénhidráttartalmú, lisztmentes pékáru készíthető.

Fenyőmag, az apró csodaszer

Puha, krémesen omlós állaga, és pirításra kiteljesedő aromája különleges alapanyaggá teszik. Szeptember-október hónapban szüretelik. A művelet igen munka- és időigényes, ami sajnos nagyon magasra veri az árát e finom magocskának.

A fenyőmag magas olajtartalma miatt könnyen avasodik
A fenyőmag magas olajtartalma miatt könnyen avasodik

A mandulafenyő, amelyről szüretelik, csak védett mikroklímájú, napos helyen él meg. Ha a tobozok még zártak, a napra kihelyezve, zsákokban vagy sütőben melegítik, hogy kinyíljanak. Ha már kinyíltak, érettek a tobozok, a fa alá ponyvát terítenek, és lerázzák őket. Ilyenkor a magok vagy maguktól kiesnek, vagy kiütögetik, kézzel kipiszkálják, hogy a magvakat kinyerjék belőle.

Jó tudni Olajos magvak vásárlásánál mindig győződjünk meg azok frissességéről. Illatukról rögtön megállapítható, hogyha a mag már avas. Gyakori az adalékanyagokkal, sóval, cukorral, gluténtartalmú bevonattal dúsított változat is, ezeket igyekezzünk elkerülni, hiszen jótékony élettani hatásuk natúr formában érvényesül a legjobban. A fenyőmag magas olajtartalma miatt könnyen avasodik, ezért csak kis mennyiséget tároljunk, lehetőleg a hűtőszekrényben. Felhasználás előtt, frissen érdemes pirítani. Ínycsiklandozó illata csodálatosan belengi a konyhát. Egyik leghíresebb felhasználási területe az olasz pestoszósz , melyben friss bazsalikommal, fokhagymával, olívaolajjal és parmezánnal keverik. Ritkán előforduló, de nagyon kellemetlen tünet a fenyőmag fogyasztása után pár nappal jelentkező keserű szájíz , ami akár egy hétig is eltarthat. Ezt a reakciót inkább a kínai térségből származó magoknál észlelték, amelyek egy másfajta fenyőfáról erednek, mint a mediterrán mandulafenyő.

A fenyőmag tápanyag összetevői közül kiemelkedően magas a mangántartalma. Ez a nyomelem segíti a szervezetet a B-vitaminok és a C-vitamin felhasználásában, valamint a csontok erősségének megtartásában. Ezenkívül tartalmaz vasat, magnéziumot, foszfort, rezet, valamint sok E-és K-vitamint.

Érvek a napraforgómag mellett

Gazdag E-vitamin, folsav, szelén, réz, cink, vas és fitokemikália, valamint jó növényi fehérjeforrás. A folsav segít az új sejtek létrehozásában azáltal, hogy hozzájárul a reprodukcióhoz szükséges DNS és RNS megalkotásában.

A napraforgómag gazdag E-vitaminban, folsavban, szelénben, rézben, cinkben és vasban
A napraforgómag gazdag E-vitaminban, folsavban, szelénben, rézben, cinkben és vasban

A folsavnak a B12-vitaminnal együtt szerepe van a vörösvértestek hemoglobinjának kialakításában is, valamint segít a szervezetből eltávolítani a homocisztein nevű aminosavat, amely a szívbetegség kialakulásának egyik okozója. Az egyéb B-vitaminok, amelyekből ugyancsak bőven találunk a napraforgómagban , nélkülözhetetlenek az elfogyasztott táplálék energiává alakításának folyamatában.

Napraforgó-, olíva- vagy tökmagolaj? Hogyan válasszunk? Manapság igen sokféle olajat használhatunk ételeink elkészítéséhez. A jól megszokott napraforgóolajat érdemes másfajta olajokkal is helyettesíteni , így nemcsak étkezésünk lesz változatos, de szervezetünk is többféle tápanyaghoz jut.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.