A csodálatos tökmag
A tökmag az egyik legfinomabb és legjobb tápanyagtartalommal rendelkező olajos magféle . A belőle hidegen sajtolt olaj is csodálatos. Már egyetlen kanál hozzáadásával is egészen új ízt varázsolhatunk az ételbe. A tökmag ugyan egész évben kapható, a legfrissebb magvakhoz mégis az őszi-téli szezonban juthatunk hozzá.
A tökmag az egészségnek is jót tesz
Modern kutatások igazolták, hogy rendszeres fogyasztása segítséget nyújthat bizonyos egészségügyi problémák gyógyításában. Megelőzheti, illetve enyhítheti a jóindulatú prosztata-megnagyobbodást , ami egy, a középkorú és idős férfiak jelentős százalékát érintő probléma.
Pici, de csodás szezámmag
A szezámmag súlyarányosan jóval több kalciumot tartalmaz , mint a tehéntej. Enyhén pirítva nagyon kellemes illatú és aromájú magféle. Szórhatjuk wokban pirított zöldségekre, vagy salátákra, őrölt állapotában pedig liszt helyett is használhatjuk palacsintához, süteményekbe.
Ásványanyag-tartalma igen magas , többek között sok rezet és mangánt tartalmaz. A réz enyhíti a gyulladásos ízületi betegségek tüneteit. Érfalvédő- és tisztító hatása miatt a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében játszhat szerepet, valamint védi a májat az oxidációs károsodástól. A szervezet zsírfelhasználását előnyösen befolyásolja.
A lenmag a magok királynője
A lenmag gyulladáscsökkentő , valamint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek ellen védőhatással bíró élelmiszer. A legjobb növényi Omega3 esszenciális zsírsavforrás . Kanadai kutatók a mellrák megelőzésében és leküzdésében is hatékonynak találták. Kiemelkedően magas lignántartalma menopauza idején segít csökkenteni a hormonhiány okozta hőhullámokat, és a csontritkulást .
Kisgyermekek esetében aggályok merültek fel a kéksav (hidrogén-cianid) tartalma miatti esetleges mérgezés miatt, azonban vizsgálatok bizonyították, hogy ezek az anyagok főtt, illetve sült állapotban veszélytelen összetevőkre bomlanak, nyersen pedig egy felnőttnek napi 1 kg-ot kellene fogyasztania ahhoz, hogy az már kockázatos legyen. Nyákja gyulladáscsökkentő hatású , így bélrendszeri megbetegedések esetén nagy segítség lehet. A nyák elkészítéséhez főzzünk meg két evőkanál lenmagot fél liter vízben, majd hagyjuk kihűlni, szűrjük le, és fogyasztható is.
Fenyőmag, az apró csodaszer
Puha, krémesen omlós állaga, és pirításra kiteljesedő aromája különleges alapanyaggá teszik. Szeptember-október hónapban szüretelik. A művelet igen munka- és időigényes, ami sajnos nagyon magasra veri az árát e finom magocskának.
A mandulafenyő, amelyről szüretelik, csak védett mikroklímájú, napos helyen él meg. Ha a tobozok még zártak, a napra kihelyezve, zsákokban vagy sütőben melegítik, hogy kinyíljanak. Ha már kinyíltak, érettek a tobozok, a fa alá ponyvát terítenek, és lerázzák őket. Ilyenkor a magok vagy maguktól kiesnek, vagy kiütögetik, kézzel kipiszkálják, hogy a magvakat kinyerjék belőle.
A fenyőmag tápanyag összetevői közül kiemelkedően magas a mangántartalma. Ez a nyomelem segíti a szervezetet a B-vitaminok és a C-vitamin felhasználásában, valamint a csontok erősségének megtartásában. Ezenkívül tartalmaz vasat, magnéziumot, foszfort, rezet, valamint sok E-és K-vitamint.
Érvek a napraforgómag mellett
Gazdag E-vitamin, folsav, szelén, réz, cink, vas és fitokemikália, valamint jó növényi fehérjeforrás. A folsav segít az új sejtek létrehozásában azáltal, hogy hozzájárul a reprodukcióhoz szükséges DNS és RNS megalkotásában.
A folsavnak a B12-vitaminnal együtt szerepe van a vörösvértestek hemoglobinjának kialakításában is, valamint segít a szervezetből eltávolítani a homocisztein nevű aminosavat, amely a szívbetegség kialakulásának egyik okozója. Az egyéb B-vitaminok, amelyekből ugyancsak bőven találunk a napraforgómagban , nélkülözhetetlenek az elfogyasztott táplálék energiává alakításának folyamatában.