Az egyik legnagyobb kitartást igénylő sportág a maratonfutás, mely az ugyancsak Londonban megrendezett 1908-as, IV. nyári játékok óta olimpiai sport. A rossz nyelvek szerint a maratoni táv (42.195 méter) nem az ógörög hagyományok miatt pont ennyi, hanem mert az akkori olimpiai stadion és a windsori kastély királyi páholya között pont ennyi a távolság. Az Athén és Marathon közötti távolság ugyanis 40 kilométer csupán.
A maratonfutó Richard Nerurkar, az angolok egyik legsikeresebb sportolója volt két évtizeddel ezelőtt. Sportolói pályája után kiadott könyvében (Maratoni futás mindenkinek) hasznos tanácsokkal látja el az amatőr és a profi maratonfutókat, és többek között a táplálkozásra is kitér. Menüje ötszöri étkezést tartalmaz:
- Reggeli: 1 pohár narancslé, gabonapehely + banán + sovány tej, pirítós margarinnal és mézzel vagy lekvárral, tea vagy kávé
- Tízórai: alma és gyümölcstea
- Ebéd: sajtos-sonkás szendvics + paradicsom, sovány joghurt, kivi, 1 pohár víz
- Uzsonna: teasütemény + dzsem, egy csésze tea
- Vacsora: spenótsaláta, grillezett halfilé + rizs + brokkoli, egy szelet répatorta, kamillatea.
Megfigyelhető, hogy bőséges reggelit (bár a margarint inkább cseréljük vajra!), tízóraira gyümölcsöt javasol. Az ebéd (angol szokás szerint) szendvicsből áll, szerintünk leves plusz egy szénhidrátban és fehérjében bővelkedő főétel szerencsésebb választás. Az uzsonnát az angol öt órai tea hagyományának megfelelően állította össze, teasüteménynek mindenesetre teljes kiőrlésűt javaslunk. A vacsorával egyetértünk, persze, ha a répatorta nyers nádcukorral készül. Fontos a folyamatos folyadékbevitel, hiszen egy maratonfutó rengeteg vizet veszít.
A londoni olimpián négy magyar hosszútávfutóért is szurkolhatunk ezen az embert próbáló távon: Kálovics Anikó, Rakonczai Bea, Erdélyi Zsófia, Kovács Tamás.
Mindenkinek van egy álma
A sportolók gyakran gondolnak kedvenc ételeikre, melyeket nagy valószínűséggel felkészülési idő alatt nem habzsolhatnak. Mohamed Aida, tőrvívónk szerencsés ebből a szempontból: a tengeri herkentyűkért rajong, melyek igen gazdagok fehérjében. A rák például alacsony zsírtartalmú, és fehérjéje könnyen beépül az izomzatba. Általánosságban elmondható, hogy a tengeri állatoknak magas a jódtartalma, mely a pajzsmirigyre, így közvetve az anyagcserére van jótékony hatással. Aida Londonban mégsem eheti kedvenc ételét, hiszen azt is hozzátette, hogy ezeket a falatokat úgy szereti igazán, ha párja készíti el. Erre viszont az olimpiai faluban nem sok esély van.
Deák-Bárdos Mihály, kötöttfogású birkózónk a szárnyas ételek rabja, kedvence a csirke és a pulyka. Táplálkozási szempontból ezzel sincs gond, hiszen magas fehérjetartalmuknak köszönhetően ugyancsak kedvezően hatnak szervezetünkre. Nem mindegy azonban, hogy mennyire tápon nevelt és antibiotikummal hízlalt szárnyas kerül az asztalunkra, érdemes biohúst vásárolni. Birkózónk másik kedvenc ételére, a halászlére azonban kicsit várnia kell. Az angolok ugyanis nem ismerik ezt a hagyományosan magyar ételt.