Ön is tönkreteszi a zöldségeket?

Azt mindenki jól tudja, hogy a szabály szerint naponta legalább ötször kellene zöldséget, gyümölcsöt enni, hogy a megfelelő tápanyagokhoz hozzájuthassunk. Azonban nemcsak sokkal kevesebbet eszünk zöldségből, mint kellene, de nem is a megfelelő módon készítjük el.

Azzal is a legtöbben tisztában vannak, hogy a modern, nemesített zöldségeknek, gyümölcsöknek jóval kevesebb a tápanyagtartalma, mint a vadon élő változatoknak. Ráadásul nemcsak a vitaminokban és ásványi anyagokban szegényebbek, hanem olyan fitonutritensekben is, melyek nélkülözhetetlen szerepet játszanak a szervezetünk egészségének megőrzésében, és bizonyos súlyos betegségek megőrzésében is. Emellett gyakran a népszerű és elterjedt ételkészítési szokások hatására még kevesebb lesz a zöldségekben a tápanyag. Most azonban megtudhatja, hogyan teheti igazán táplálóvá az ételeit!

Például nem kell mindenbe friss paradicsomot tenni. A hő hatására ugyan bizonyos vitaminok sérülhetnek a paradicsomban, de az egyik legfontosabb fitonutriens, a likopin számára a főzés kifejezetten előnyös, ugyanis így olyan formába alakul át, melyet könnyebben vesz fel a szervezetünk! A konzerv darabolt paradicsom vagy a paradicsompüré koncentrált formában tartalmazza ezeket a tápanyagokat, ráadásul sokszor az íze is intenzívebb, mint a primőr zöldségeké. A salátáról érdemes letépni a külső leveleket, vagy egy kicsit betépni azokat, 12-24 órával a fogyasztás előtt. Ezzel ugyanis egy olyan "védekező mechanizmust" indíthatunk be a zöldségben, melynek köszönhetően jelentősen megugorhat a fitonutriens-tartalma.

Az egészséges táplálkozás 12 pontja

A spenót (és tulajdonképpen majdnem minden zöldség) antioxidáns-tartalma jelentősen lecsökken, ha 10 percig főzzük. A spenót esetében a hasznos tápanyagok akár 75 százaléka átkerülhet a főzővízbe, melyet nagyon sokszor egyszerűen kiöntünk. Amennyiben a főzővizet is elfogyasztjuk, például leves formájában, elkerülhetjük a tápanyagok elveszítését, de még jobban járunk, ha a zöldségeket megtanuljuk egyéb módokon is elkészíteni, például gőzölni, grillezni vagy párolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rengeteg helyen olvashattuk, hogy ha szeretnénk néhány kilótól megszabadulni , akkor nemcsak a zsíros és nehéz fogásokat érdemes lecserélni könnyű salátákra, de a salátaöntetből is zsírszegényt kell fogyasztani. Az újabb kutatási eredmények szerint azonban ha zsiradékokkal együtt fogyasztjuk a zöldségeket, akkor sokkal több mikrotápanyag szívódhat fel belőlük. Tegyünk tehát olívaolajat a salátánkra, vagy daraboljunk bele egy fél avokádót.

Számos szuperétel nyersen sokkal egészségesebb

Számos szuperétel nyersen sokkal egészségesebb

A fokhagyma igazi szuperzöldség, melynek számos pozitív élettani hatása van. A fokhagymában található legértékesebb vegyület, az allicin azonban elég érzékeny, különösen a hőre, ráadásul ahhoz, hogy felszabaduljon, "sérülnie" kell a fokhagyma sejtjeinek. Ha legközelebb fokhagymás ételt készítünk, az összetört vagy apróra vágott fokhagymát hagyjuk tíz percig állni, így ugyanis maximalizálhatjuk a benne található allicin mennyiségét, és a vegyület aktiválásáért felelős enzimet sem roncsolja a hőhatás.

A hús- vagy zöldségleves elengedhetetlen hozzávalója a sárgarépa . Azonban ha a sárgarépa levegővel érintkezik, a benne található tápanyagok gyorsan bomlásnak indulnak. Ezért nem érdemes főzés előtt feldarabolni: ha egészben hagyjuk, és csak elkészítés után vágjuk össze, sokkal több mikrotápanyagot juttathatunk a szervezetünkbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra