Önellátó nyaralás: mit vigyünk magunkkal?

Az utazáshoz, nyaraláshoz szervesen hozzátartozik az új ízek, kulináris különlegességek felfedezése, hiszen egy nép karakterét kultúráján kívül ételein keresztül is megismerhetjük.

Számtalan oka lehet azonban, hogy részben vagy teljes egészében önellátóak szeretnénk maradni egy út alatt. Ennek lehetnek anyagi vagy ízlésbeli okai. De ha például speciális diétát követünk, akkor is így oldjuk meg az étkezésünket, mert csak így lehetünk biztosak, hogy nem kerül számunkra nemkívánatos alapanyag az ételbe. Tekintsük át, hogy melyek azok az élelmiszerek, amelyeket feltétlenül érdemes otthonról magunkkal vinni.

Költséghatékonyság

Ha részben vagy egészben önellátóak vagyunk, azzal feltétlenül spórolhatunk egy út során. Az apartmanos vagy kempinges szállás esetén a magunkkal vitt elemózsia nem is kirívó, hiszen mindenki magának főz. A reggelit mindenképpen érdemes a szálláson megoldani. Ha autóval utazunk, nyilván sokkal több alapanyagot tudunk otthonról magunkkal vinni. Az első napra érdemes valami kenyérfélét, akár előre csomagolt szendvicseket készíteni. A reggelihez vigyünk filteres teát, instant kávét, esetleg kávétejszínt, valamilyen gabonapelyhet, müzlit, néhány pohár joghurtot, szeletelt, csomagolt sajtot, üveges lekvárt, mézet, olyan gyümölcsöt, ami jól bírja az utazást, és nem nyomódik meg könnyen (pl. alma, körte, szőlő). Konzerv tonhalat, szardíniát is praktikus vinni, mert ezt szendvicsben, illetve salátába keverve is felhasználhatjuk.

A hazai ízek szeretete

Van, aki nem szereti nélkülözni a jól megszokott és kedvelt hazai ízeket, és szívesebben eszik magyaros ételt az utazás alatt is. E célra feltétlenül legyen nálunk só, bors, fűszerpaprika, kömény, egyéb kedvelt szárított zöldfűszer, vöröshagyma, fokhagyma, olaj és/vagy zsír. Üveges paradicsomszósz, száraztészta is mindenképpen lapuljon a csomagban. Bizonyos konzerveknek is hasznát vehetjük, mert gyorsan melegíthetők, és már kész is a vacsora. Ha főzünk, a zöldségeket, a húst és a gyümölcsöt frissen vegyük meg a helyi boltokban. Azért egy-egy helyi specialitást mindig érdemes megkóstolni, mert kiderülhet, hogy nagyon ízlik, és hazaérve akár beépíthetjük mindennapi ételeink közé!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Táplálékallergia, ételérzékenység

Ha valamilyen speciális diétát követünk, akkor a legbölcsebb magunkkal vinni az ehhez szükséges alapanyagokat, mert ezek beszerzése nagyon nehéz, vagy akár lehetetlen feladat is lehet. Laktózérzékenység esetén ilyenek pl. a tej alternatívái, mint a rizs-, a zab-, a szója-, illetve a mandulaital, vagy egyéb magtej, illetve tejszín. Ha gluténmentesen étkezünk, akkor előre csomagolt gluténmentes kenyér, illetve kukoricából, rizsből készült puffasztott, extrudált termékek jöhetnek szóba, mert ezek akár több hétig is elállnak.

Gyerekek

Ha kisebb gyerekekkel utazunk, az étteremben étkezés elég stresszes tud lenni, mert a gyerekek türelmetlenek, izegnek-mozognak, vagy rohangálnak, kiabálnak. Sok szülő ezért is választja az önellátást. Ha van lehetőség szabad tűzön sütni, főzni, családdal, barátokkal együtt enni a szabad ég alatt, az mindig nagyon hangulatos és kellemes. Szabadtéri sütögetéshez üveges szószokat vigyünk magunkkal, mint pl. szójaszósz vagy Worcester szósz, csiliszósz, paprikakrém, fokhagymakrém, mustár. A frissen vásárolt húst, halat vagy zöldséget pácolhatjuk ezekkel a szószokkal. A gyerekek általában szeretik a vékonyabb kolbászkákat, amelyeket szintén kiválóan lehet grillezni. Hosszabb autóút vagy kirándulás alatt mindig legyen nálunk bőven ital, és valami rágcsálnivaló, amivel a fáradt, nyűgös gyereket meg lehet nyugtatni. Házilag készült jeges tea, limonádé, ásványvíz vagy 100%-os gyümölcslé a legjobb választások.

Romantika

Ha párunkkal kettesben utazunk (vagy ha már a gyerekek elaludtak) kiülhetünk a vízpartra, vagy egyéb szép kilátással rendelkező helyre egy üveg borral, és egy-két különleges hidegkonyhai falattal. Ezek a pillanatok néha többet érnek bármilyen elegáns étteremben elköltött vacsoránál.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra