Öt dolog, ami miatt megéri vizet inni

A tiszta víz nem csak élettani szempontból ideális: amellett, hogy kiváló szomjoltó, számtalan módon hozzájárul szervezetünk egészséges működéséhez. Mutatjuk, hogyan.

Sokaknak gondot okoz a megfelelő napi folyadékbevitel. Akad, aki elfeledkezik róla, hogy rendszeresen és eleget igyon, mások nem szeretik a vizet, és egyéb folyadékokkal - például teával, üdítővel vagy gyümölcslevekkel - igyekeznek helyettesíteni azt. A tiszta víznél azonban semmi sem lehet alkalmasabb rá, hogy hidratálja szervezetünket. A webmd.com összeszedte , miért éri meg rendszeresen vizet fogyasztani.

vízivás
A víz nélkülözhetetlen szervezetünk számára. Fotó: Getty Images

Segít, hogy formában maradjunk

A tiszta víz amellett, hogy élettani szempontból ideális, mert jól oltja a szomjat és nincsenek káros egészségügyi hatásai, abban is segít, hogy megtartsuk optimális testsúlyunkat, vagy esetleg megszabaduljunk pár plusz kilótól. Ha egész nap vizet iszunk, az felgyorsítja anyagcserénket , ráadásul ha hűvös is - nem jéghideg -, alaposan megdolgoztatja testünket, annak ugyanis plusz energiát kell fordítania a víz felmelegítésére. (Éppen ezért nagy melegben, amikor fáradtak és kimerültek vagyunk, nem a legideálisabb a jéghideg frissítő, még akkor sem, ha csak az esik jól.) Arról már nem is beszélve, hogy ha rendszeresen tiszta vizet iszunk, lemondunk a cukros üdítőkkel, ízesített italokkal bevitt pluszkalóriákról.

Feltölt bennünket és működteti testünket

Amikor megterhelő fizikai munka, aktív mozgás vagy egy különösen meleg nap után erőtlennek és szomjasnak érezzük magunkat, az a legjobb, ha tiszta vízzel pótoljuk a folyadékveszteséget. A bőséges vízfogyasztás egész szervezetünknek jót tesz, a többi között vérkeringésünknek is: segít szívünknek hatékonyabban pumpálni a vért, oxigént és más fontos tápanyagokat szállítva sejtjeinknek. Emellett hozzájárul veséink egészséges működéséhez, egyúttal megakadályozza a vesekövek kialakulását azzal, hogy hígítja vizeletet, így az abban található sók és ásványi anyagok nehezebben állnak össze. Egyéb pozitív hatásai is vannak: például segít nedvesen tartani a nyálkahártyákat, amivel elkerülhetők a különböző légúti fertőzések .

Nemcsak a dehidratáció, hanem a túlhidratálás is valós veszély. Mutatjuk, hogy jelzi testünk, hogy túl sok vizet iszunk. Részletek!

Ha eleget iszunk, kevesebbet stresszelünk

Mivel egy felnőtt ember testtömegének több mint felét a víz teszi ki - gyerekeknél ennél lényegesen többet -, agyunknak pedig 85-90 százaléka víz, különösen fontos, hogy elkerüljük a dehidratációt, az ugyanis minden szervünkre hatással van. Ha nem iszunk eleget, viszont stresszelünk, könnyebben kiszáradunk - nincs miből folyadékot veszítenünk -, a vízhiány pedig stresszes állapotot okoz. Ügyeljünk rá, hogy mindig legyen a kezünk ügyében egy pohár vagy egy palack víz, különösen, ha úton vagyunk, vagy tudjuk, hogy egy ideig biztosan nem lesz lehetőségünk más módon folyadékhoz jutni.

Szebbé varázsolja a bőrt

Bőrünk is megérzi, ha nem iszunk eleget. Fáradt és fakó lesz, a finom ráncok elmélyülnek, a bőr szárazzá válik és elveszíti egészséges ragyogását. Ez amellett, hogy esztétikailag sem túl vonzó, egészségünket is hátrányosan befolyásolhatja. A száraz bőr kevésbé képes ellenállni a külső hatásoknak, sérülékenyebb, a sérüléseken keresztül pedig könnyen bejutnak szervezetünkbe a kórokozók. És bár bőrünk hidratáltsága nem kizárólag annak víztartalmától függ, a bőséges folyadékfogyasztás nagymértékben hozzájárul nedvességtartalmának biztosításához: feltölti a sejteket.

Jó tesz az emésztésnek

A rendszeres napi rostfogyasztás mellett - amely alaposan megmozgatja a beleket - a sok folyadék is elengedhetetlen a zavartalan anyagcseréhez. Mivel a víz könnyen és gyorsan áthalad az emésztőrendszeren , segíti a vastagbélben felgyűlő salakanyagok fellazítását, gyorsabb ürülését. Ha valaki székrekedéssel küzd, a rostokban gazdag ételeken kívül ajánlott sok folyadékot bevinnie szervezetébe - ami lehet zöldség- vagy gyümölcslé, leves, esetleg cukrozatlan tea is -, így felgyorsítva az anyagcserét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra