Ezért jobb az üveges paradicsom a konzervnél

A paradicsomkonzervek nagy mennyiségben tartalmaznak biszfenol-A-t (BPA), amely egyes adatok szerint egyike a rákkeltő vegyi anyagoknak. A szervezetbe jutva azonban számos egyéb problémát is okozhat az anyagcsere-betegségektől kezdve a hormonzavarokon át az endometriózisig és az autizmusig.

Ahogy már korábbi cikkünkben olvashattad, a biszfenolokat az 1960-as évek óta használják, főként polikarbonát, PVC, epoxigyanta és hőpapír gyártásához. Ebbe a népes családba számos vegyipari alapanyag tartozik, de az egyik legelterjedtebb és legismertebb közülük a biszfenol-A, vagyis a BPA, amely megtalálható például a mobiltelefonokban, a blokkokban, egyes műanyagtermékekeben, az alumínium üdítősdobozokban és a konzervdobozokban is.

A csomagolóanyagokból és tárolókból italainkba és ételeinkbe is belekerül az idegen anyag, és a friss kutatási eredmények szerint számos negatív hatást gyakorolhat az egészségre. Hosszabb távon például jelentősen fokozhatja a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, magzati korban pedig károsan hathat az idegrendszeri fejlődésre is.

paradicsomkonzerv
Az üveges paradicsom jobb, mint a konzerv. Fotó: Getty Images

Jobb lenne kerülni a konzerveket

A szervezetedet érő BPA-terhelést tehát igencsak megéri mérsékelni, és ezt kis odafigyeléssel meg is teheted, például úgy, hogy nem melegítesz ételt és italt műanyag edényben vagy pohárban, illetve minimalizálod a fémdobozos üdítők, energiaitalok fogyasztását. De legalább ennyire fontos lenne az is, hogy a friss, fagyasztott vagy üveges zöldségeket részesítsd előnyben a konzervek helyett. A konzervdobozokból ugyanis az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által ártalmatlannak ítélt BPA-mennyiség akár 28-szorosa is kioldódhat az ételekbe – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.

Baj van a konzervbe zárt paradicsomokkal

A német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írták, a 20-féle (2 üveges és 18 konzerves) hámozottparadicsom-termék vizsgálata során az üveges árucikkekben egyáltalán nem volt kimutatható a BPA, ezzel szemben a konzervek mindegyikében magas volt a biszfenol-A-tartalom. A tesztben megállapították továbbá, hogy tulajdonképpen „a BPA jelenti az egyetlen komoly problémát a paradicsomkonzerveknél”, még ha az a törvény alapján megállapított határérték alatt maradt is.

Fontos! A műanyagok biszfenol-A (BPA) adalékanyagának helyettesítésére használt biszfenol-S (BPS) is káros lehet az emberi egészségre. Az anyag a méhlepényen át a magzatba is bejuthat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.