Az internetes kiadásában megjelent tanulmányból az derült ki, hogy az ilyen étrendet követő nők esetében egyharmadával alacsonyabb volt a premenstruációs szindróma kialakulása, mint azokban a nőkben, akik kevesebb vasat fogyasztottak. A tízéves kutatásban körülbelül 3 ezer nő vett részt az Amerikai Ápolónők II. Egészségtanulmánya keretében. A vizsgálat kezdetén egyikük sem számolt be PMS-ről. Tíz év múlva az alanyok kérdőívet töltöttek ki étrendjükről és a PMS tüneteiről, amiből az derült ki, hogy 1057 nőben jelentkeztek a PMS tünetei, a maradék 1968 nőben pedig nem alakult ki a tünetegyüttes.
Az egyéb tényezők számításba vételével kimutatták, hogy a legnagyobb nem hem vasat tartalmazó étrendet követő nőkben közel 40 százalékkal volt alacsonyabb a PMS kockázata, mint azokban, akik a legkevesebb nem hem vasat fogyasztották. A nem hem vas a vas azon típusa, amely főként növényi forrásokból és étrend-kiegészítőkből származik, nem húsfélékből. A nem hús eredetű étrendi vasforrások közé tartozik a szárazbab és a zöld leveles zöldségek. A kutatás eredményei szerint egy másik ásványi anyag is befolyásolja az állapotot. A tízéves kutatási időszakban a cink magasabb szintje is összefüggésben állt a PMS enyhülésével. Cink nagy mennyiségben számos friss gyümölcsben és zöldségben előfordul.
"Úgy tűnik, valóban több különféle ásványi anyag is fontos a menstruációs ciklushoz és a premenstruációs tünetegyütteshez. A nőknek kiegyensúlyozott étrendet érdemes követniük, de ha étrendjükből nem tudják a megfelelő mennyiségű tápanyagot bevinni, multivitamin készítményt is szedhetnek" - ajánlja a kutatást vezető Elizabeth Bertone-Johnson, a Massachusetts-Amherst Egyetem munkatársa.
Bertone-Johnson azt is hozzátette, nem tudják pontosan, miért függ össze a PMS enyhülésével a vas, mert a vas számos folyamatban részt vesz a szervezetben. A kutatók azt feltételezik, hogy a vas magasabb szintje a szerotonin agyi ingerületátvivő anyag szintjének növelése révén enyhítheti a premenstruációs tünetegyüttes okozta fájdalmat és érzelmi tüneteket. Az alacsony szerotonin szint a klinikai depresszióban is szerepet játszik, és az ingerületátvivő anyagot már korábbi kutatások is összefüggésbe hozták a PMS tüneteivel.
A kutató elmondta, hogy a vashoz hasonlóan a cinkről sem tudják pontosan, hogyan nyújt védelmet a premenstruációs szindróma ellen. A PMS kockázata jelentősen visszaesett azokban a nőkben, akik legalább 20 milligramm vasat fogyasztottak naponta. A kockázat azokban volt a legalacsonyabb, akik közel 50 milligramm vasat vittek be a szervezetükbe naponta. A változókor előtti nők számára azonban a kutatók szerint napi 18 milligramm az ajánlott napi vasbevitel. A cinkkel kapcsolatban azokban a nőkben mutattak ki enyhe védőhatást a PMS ellen, akik napi 10 milligrammot meghaladó mennyiséget szedtek. Bertone-Johnson azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy e két ásványi anyag átlagon felüli fogyasztása káros lehet.