Rákkeltő vegyületek a sült ételekben

A brit élelmiszerfelügyelet (FSA) a rák kockázatára figyelmeztető kampányt indított, illetve tudatosítani szeretné a burgonya és más keményítőtartalmú élelmiszerek magas hőmérsékleten való konyhai elkészítésének komoly következményeit. Mennyire kell aggódnunk, s meg kell-e változtatni az étkezési szokásainkat - ennek jért utána a New Scientist.

Egy igazi probléma van, az akrilamid. Ezt a vegyületet az iparban számos folyamat során használják a víztisztítástól a DNS-molekulák elkülönítéséig a kísérletek során. Az akrilamid bizonyos élelmiszerekben is megtalálható.

sültkrumpli
Tepsis sült krumpli. Amilyen jól néz ki, olyan veszélyes

Az akrilamid az ételek megpirulásakor tapasztalható úgynevezett Maillard-reakció során jön létre, ez ugyanaz a kémiai folyamat, amely mellesleg a kellemes "sült" ízekért is felelős. Például a cukrok és az aminosavak együtt a nagy hő hatására több ezer különböző vegyi anyagot hoznak létre. Különösen nagy mennyiségű akrilamidot találtak olyan keményítőtartalmú ételekben, mint a burgonya és a kenyér, ha több mint 120 Celsius fokos hőmérsékletnek tették ki őket. De a vegyület jelen lehet a gabonapelyhekben, a kekszekben és a kávéban is.

Miért veszélyes az akrilamid?

A szervezetben az akrilamid átalakul egy másik vegyületté, glicidamiddá, ami képes hozzákötődni a DNS-hez, és mutációt okoz. Az állatkísérletek világosan mutatják, hogy az akrilamid sokféle rákot okoz. Embereknél sokkal nehezebb a vegyület hatásait tanulmányozni, de nincs okunk azt hinni, hogy az emberben nem okoz ugyanúgy daganatot , mint más emlősökben. Minél több akrilamidot fogyasztunk, annál nagyobbra nő a kockázat.

Az FSA azt tanácsolja, hogy semmiképpen se menjünk túl az aranyszínen, ha keményítőtartalmú ételeket sütünk vagy pirítunk. Azaz nem csak a krumpli veszélyes, ha odasül, hanem a túlságosan megsütött tészták is, például a pogácsák, lángosok, fánkok vagy a pirítós.

De mit tehet, aki a barna és ropogós sült krumpliért rajong? A legjobb ritkábban fogyasztani a kockázatos ételeket. "Kompromisszumok kötésére akarjuk ösztönzi az embereket, hogy gondolják meg, mit esznek. Nem azt mondjuk, hogy aggódniuk kellene, ha alkalmanként odapirult ételeket fogyasztanak, hanem arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a kockázatokat egész életük folyamán kezelniük kell" - mondta Steve Wearne az FSA szakértője.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan csökkenthetjük a kockázatot?

Nem szabad a nyers burgonyát hűtőben tartani. Alacsony hőmérsékleten az invertáz nevű enzim lebontja a krumpliban megtalálható ergyik cukorfajtát, a szacharózt glükózzá és fruktózzá, amelyek részt vesznek az akrilamid létrejöttében a főzés során. A fagyasztott élelmiszerekénél ez a probléma nem jelenik meg, mert a szacharóz nem bomlik le nagyon alacsony hőmérsékleten.

A világon a rák a második leggyakoribb halálok a szív- és érrendszeri betegségek után. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente több mint nyolcmillió ember ragad el ebben a csoportba tartozó kór. A rákos megbetegedések mintegy 35 százaléka a helytelen táplálkozás számlájára írható. Részletek!

Érdemes a burgonyát sütés előtt blansírozni (forró vízben rövid ideig előfőzni, majd hideg vízben lehűteni), mert az eltávolítja a cukor felét, ami alacsonyabb akrilamid szintet eredményez.

A nemesítések folytán a jövőben biztonságosabb burgonya is rendelkezésre állhat. Az éttermeket és az élelmiszeripart már arra ösztönzik, hogy használják azokat a burgonyafajtákat, amelyekből természetes módon kevesebb akrilamid származik. A termelők olyan fajtákat szeretnének nemesíteni, amelyekben kevesebb az aszparagin, egy aminosav, amely úgy tűnik, hogy fontos a rákkeltő vegyületet eredményező kémiai reakcióban.

Forrás: New Scientist

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.