Refluxos vagyok. Mit tehetek?

Sokan kénytelenek időről időre megküzdeni a reflux okozta kellemetlenségekkel. Szerencsére nem lehetetlen, hogy győztesen jöjjünk ki a harcból: mutatjuk, milyen módszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében.

Ha kissé rekedtek vagyunk, és fáj a torkunk, legelőször arra gondolhatunk, hogy bizonyára elkaptunk valamilyen felső légúti fertőzést. Amennyiben viszont az említett tünetek már huzamosabb ideje fennállnak, valószínűbb, hogy nem egy vírus áll a háttérben, hanem egy szelepnek - vagyis a nyelőcső alsó záróizmának - a rendellenes működése. Ez az izom szabályozza a nyelőcső és a gyomor közötti átjárást, és ha nem zár tökéletesen, a gyomorsav és az étel visszaáramlik a nyelőcsőbe. A folyamat orvosi megnevezése gastrooesophagealis reflux, a sav visszaáramlására pedig (savas) refluxként szoktak hivatkozni.

A reflux a torokfájás és rekedtség mellett a keserű, maró, savas szájízről, illetve a gyomorégésről is "felismerhető", utóbbi általában a gyomortájékon és a mellkasban okoz fájdalmat. Ugyancsak a jellegzetes tünetek közé tartozik a rendszeresen visszatérő köhögés és csuklás , a rossz közérzet, valamint a puffadás. Kiemelendő, hogy evés után, fekvéskor és lehajoláskor kínzóbbak lehetnek a panaszok. Ha a reflux már krónikus tünetekkel jár, gastrooesophagealis refluxbetegségről (GERD) beszélhetünk.

Sokan kénytelenek időről időre megküzdeni a reflux okozta kellemetlenségekkel.
Sokan kénytelenek időről időre megküzdeni a reflux okozta kellemetlenségekkel. Fotó: Getty Images

Az életmódváltás fontos részletei

A legelső, amit érintettként megtehetünk állapotunk javítása érdekében, az, hogy figyelünk az étkezésünkre. Számos olyan étel és ital van, amelyek hatására fellángolnak a kellemetlen tünetek, de azoknak a listája is hosszú, amelyek kedvező hatásúak. Hanyagoljuk a citrusfélék, a paradicsom, a csokoládé, a hagyma, a fokhagyma fogyasztását, illetve a túl zsíros, fűszeres fogásokat, és kortyoljuk mértékkel a koffein- és alkoholtartalmú italokat. Jót tehetnek ellenben a lúgos kémhatású (például az alga) vagy a fehérjedús élelmiszerek (például sovány húsok, halak, tojás, élőflórát tartalmazó joghurtok, kefirek), illetve savcsökkentő hatásuk miatt érdemes kúraszerűen bizonyos gyógyvizeket is fogyasztani.

Milyen bajra, milyen gyógyvizet igyunk?

És ha már étkezés: nemcsak a "mit", hanem a "hogyan" is fontos. Ha eddig rendszertelenül, kapkodva ettünk, és minden alkalommal kifejezetten méretes adagokat faltunk be, ideje változtatni. Jelentősen enyhülhetnek a refluxos panaszaink, ha inkább többször, kisebb adagokat fogyasztunk, mindig hagyunk időt a nyugodt evésre, és alaposan megrágjuk, ami a tányérunkon van. Mivel az is ronthat az állapoton, ha közvetlenül étkezés után lefekszünk, csak 2-3 órával falatozás után pihenjünk le.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A dohányzás negatív hatással van a nyelőcső alsó záróizmának a működésére, így sokat segít, ha letesszük a cigarettát. A pluszkilók nyomást gyakorolnak a hasra, és ezáltal elősegítik a sav nyelőcsőbe való visszaáramlását, tehát érdemes az egészséges testsúly kialakítására is törekedni. Ugyanezen okból tartózkodjunk a szűk ruhák, szoros övek viselésétől: nyomják a hasat, a nyelőcső alsó záróizmát, amivel értelemszerűen fokozhatják a tüneteket. Amennyiben a refluxos panaszok éjszaka (is) jelentkeznek, próbáljunk meg úgy aludni, hogy deréktól felfelé valamennyire megemeljük a testünket.

Van, amikor már gyógyszerre van szükség

Természetesen előfordulhat, hogy az életmódváltás önmagában nem elegendő ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat. Ilyenkor segíthetnek a kifejezetten refluxos panaszok csillapítására szolgáló készítmények, például a savlekötők, a hisztamin-2-receptor antagonisták (H2-RA) vagy a protonpumpagátlók (PPI).

Mivel a gyógyszerek hatásmechanizmusa eltér egymástól, ráadásul abban is különböznek, hogy milyen súlyosságú panaszokat tudnak hatékonyan enyhíteni, érdemes választás előtt kikérni kezelőorvosunk tanácsát - a szakember állapotunk felmérése után összeállítja nekünk a legmegfelelőbb terápiát. Amennyiben a gyógyszeres kezelés sem éri el a kívánt hatást, a műtét is indokolttá válhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra