Segítség, sós étel után sóvárgok!

Azzal mindenki tisztában van, hogy a szakemberek által javasolt sómennyiség többszörösét fogyasztjuk el egy nap, és azt is jól tudjuk, hogy a túl sok sónak számos káros egészségügyi hatása van. De mit tehetünk abban az esetben, ha állandóan sós ételek után sóvárgunk?

Nem mindenki édesszájú – van, akinél éppen a sós ételek váltják ki az állandó vágyakozást, és a chips, a ropi vagy egyéb sós rágcsálnivalók „segítségével” érik el a számukra oly kellemes hatásokat.

A túl sok só nagyon rossz hatással van az egészségünkre (többek között például a magasvérnyomás-betegség kialakulásában is szerepet játszik), ráadásul a szakemberek által javasolt mennyiség sokszorosát fogyasztjuk el egy nap. Ennek a mennyiségnek csak egy része, amit közvetlenül az ételeinkbe teszünk, a többi rejtett forrásokból származik. De mit tehetünk, ha mégis a sós ízekre vágyunk? Legyőzhető ez a sóvárgás?

Mit tegyünk ha kívánjuk a sót?

Először is nézzük meg, miért is sóvárgunk? Lehet, hogy csak valamilyen lelki tényező váltja ezt ki, például az, hogy unatkozunk? Vagy olyan élethelyzetben vagyunk, amelyben megszoktuk a nassolást ? Esetleg éppen egy kemény edzésen vagyunk túl, és az intenzív izzadás következményeként a testünk így jelzi, hogy a só visszapótlására van szükség. Az, ha állandóan sós ételek után sóvárgunk, ráadásul nem is nagyon tudjuk kielégíteni ezt az igényünket, az valamilyen krónikus betegség jele is lehet, ezért ha ezt vesszük észre magunkon, mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan gyógyít a sóoldat?

Mivel az evés, pontosabban az étkezési szokásaink, alapvetően tanultak, képesek lehetünk „átprogramozni” magunkat. Ha nincs például elérhető közelségben, például a konyhaszekrényben sós snack, akkor ritkábban fogunk erre rájárni. Ha pedig csökkentjük az ételekhez használt só mennyiségét , akkor egy idő után a kevesebbel is megelégszünk, és a korábban kellemes ízűnek talált fogásokat túl sósnak fogjuk érezni.

Ha mindenáron nassolni akarunk, akkor próbáljunk meg más ételeket előnyben részesíteni. Először talán nem lesz könnyű, de fokozatosan átszoktathatjuk magunkat. A sós ízek utáni vágyat kielégíthetjük például egy darab sajttal is, de ha a snackekhez kötődő ropogós érzésere vágyunk valójában, akkor a friss répa vagy zellerszár, esetleg a különböző zöldségchipsek is kellemesek lehetnek. A sós kekszre kent túrókrém is finom nassolnivaló – ügyeljünk azonban a mennyiségre!

Előfordulhat az is, hogy valójában nem is a sóra vágyunk, hanem a karakteresebb, ízesebb ételekre. Ha bátrabban használjuk a fűszernövényeket , például a fokhagymát, a bazsalikomot vagy az oreganót, akkor kevesebb só is elegendő lehet, és így egy idő után az ízlésünk is változik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.