Süssünk-főzzünk húsvétra!

A húsvétot hagyományos, ünnepi ételsorral, sok vendégváró édességgel várjuk. Tegyük ezt kalóriaszegényen, cukormentesen! Odafigyeléssel megúszhatjuk újonnan vagy újra felszedett kilók nélkül.

Ünnepi ebéd

Közeledik egyik legnagyobb ünnepünk, a húsvét, amelyet majdnem annyi készülődés előz meg, mint a karácsonyt. A magyar népszokás szerint az ünnepnapon nem volt szabad munkát végezni, sütni-főzni sem, ezért az azt megelőző napok teltek szorgos munkával, a nagytakarítás mellett előre megfőzték a háziasszonyok az ünnepi ételsort, megsütötték a vendégváró finomságokat. A húsvét ünnepe a negyven napos böjtöt követte, így régen a puritán étrendű hetek után, a megerőltető tavaszi munkák közepette senkinek nem okozott bajt az ünnepi bőséges étkezés, már csak azért sem, mivel egy-két nemzedékkel korábban nem is volt jellemző az elhízás. (Igaz, a cukorfogyasztás sem...)

A hagyományos ünnepi ételsor aranyló, szűrt húslevessel kezdődik, finomra metélt tésztával. A levesben főtt húst egyes vidékeken (például Palócföldön) paradicsomszósszal, másutt tormával tálalják fel. Dívik a töltött káposzta, a rántott hús, krumplipüré. A kocsonyát és a hidegtálakat többnyire húsvéthétfőre tartogatják: ezen sonkaszeletek, kolbászkarikák, félbevágott főtt tojás, saláta, ecetes torma várja a vendégeket. Az ünnepi ebéd elmaradhatatlan része, ami fogyókúrázóknak, cukorbetegeknek a legijesztőbb: a gazdag süteményestál, ahol egy magára valamit is adó háziasszony négy-ötféle finomságnál nem kínál kevesebbet. Régen kemencében sült foszlós, mazsolás kalács, később diós-mákos beigli volt a tálon, manapság pedig a különböző krémes, habos és teasütemények kelletik magukat, a locsolókat váró csokoládéfigurákról nem is beszélve.

Lehet "lájtosan"? Igen!

Ünnepek idején nincs könnyű dolga annak, akinek betegség miatt vagy egészségét féltve, esetleg pusztán hiúsági okokból ragaszkodnia kell a kalóriaszegény, cukormentes ételekhez. De kis elővigyázatossággal nem lehetetlen akár ugyanilyen dús asztalt varázsolni úgy, hogy senkinek ne legyen ártalmára. A húsleves például egyszerűen kímélővé tehető, ha lehűtve leszedjük a tetejére gyűlt zsiradékot. A töltött káposzta nagyon finom tud lenni akkor is, ha nem teszünk a töltelékek mellé kolbász-, húsos szalonnadarabokat, hanem például a sonka zsírtalanított főzővizéből öntünk egy kicsit hozzá a füstölt íz kedvéért. A rántott húsról szalvétával lehet leitatni a beivódott olajat, és hozzá köretnek a szokásos rizs és a krumpli helyett mutatósabb is a párolt zöldségköret. Az elmaradhatatlan húsvéti sonka kímélőbb, ha a bőrös-hájas "parasztsonka", a sódar helyett kötözött füstölt karajt, tarját, combot veszünk hozzá. A legtöbb kalóriát azonban az édességeken lehet "megspórolni".

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Édes, de nem cukros

Az aszpartam megengedhető napi beviteli szintjét (azt a mennyiséget, amelyet egy életen át naponta elfogyasztva sem kell egészségkárosító hatástól tartani) 40 mg/testtömeg kg-ban állapították meg a szakértők. Ez azt jelenti, hogy édesítőszer esetében naponta 155 db (!) tisztán aszpartam alapú édesítőtabletta elfogyasztása engedélyezett (ennyit egy nap alatt lehetetlen elfogyasztani). Szerencsére ma már a túlzott cukorfogyasztást kerülőknek, a fogyókúrázóknak, sőt, a cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk a kívánatos süteményekről, édességekről. A mesterséges édesítőszerek modern változatai egyre tökéletesebben pótolják a cukrot, nemcsak kávéban, teában, hanem a legkülönbözőbb ételekben - italokban, süteményekben is. Igen, nem ördöngösség, a házilag készült sütemények legtöbbje elkészíthető mesterséges édesítőszerrel is. Szerte a világon és Magyarországon is négyfajta mesterséges édesítőszer van forgalomban: a több mint száz éve használt, kicsit fémes utóízű szacharin, a hőálló ciklamát és aceszulfám-K, valamint a természetes, aminosavból álló aszpartám.

Jó tudni, hogy az összes, piacon lévő mesterséges édesítőszer közül az aszpartám íze hasonlít leginkább a cukoréra. A legtöbb, cukorral leírt receptben használhatunk a cukor helyett például nutriszvitet, amely aszpartámot és aceszulfam-K-t tartalmaz. Ennek a többféle kiszerelésben kapható édesítőszernek mindkét összetevője nagy édesítőerejű, mellékíztől mentes és hőstabil: hőhatásra nem bomlik, nem változtatja az ízét.

Sütési trükkök édesítőszerrel

Sokan félnek az édesítőszerrel való sütés-főzés során a cukor és az édesítőszer közti arányok számolgatásától, a méricskéléstől, pedig nagyon egyszerű: például egy kávéskanál aszpartamot tartalmazó nutraszvit édesítőereje, ízhatása pontosan megegyezik egy kávéskanál cukoréval. Ha tehát valaki mérőpohárral adagolja a felhasznált mennyiségeket (pl. a "bögrés sütemény" esetében), egyszerűen ugyanazokat a mennyiségeket kell használnia, mint a cukor esetében. Ha azonban a sütéshez konyhai mérleget használ, figyelembe kell venni, hogy az aszpartamos édesítőszer 10-szer könnyebb a cukornál! Az előbbi példánkban szereplő egy kávéskanálnyi mennyiség az édesítőszerből csak 0,5 gramm, míg a cukorból 5 gramm súlyú. Aki pedig kénytelen a kalóriákat is számon tartani, az jó, ha tudja, hogy miért is érdemes a cukrot "lecserélni" a receptekben: egy kávéskanálnyi aszpartam energiatartalma elhanyagolható, mindössze két kalória, míg ugyanannyi cukoré húsz kalória.

A sütemények készítésekor a cukorbetegeknek az egyéb összetevők szénhidráttartalmára, a fogyókúrázóknak pedig a kalóriaértékére is kell figyelniük, ezért például mazsola helyett érdemes édesítőszeres vízben megfőzött, kockázott narancshéjat használni. Talán nem is gondolunk ilyen apróságra, de öt deka mazsola 150 kalóriát tartalmaz! További kalóriát lehet megspórolni azzal, ha a receptben esetleg szereplő rumot rumaromával helyettesítjük, méz helyett diabetikus mézet használunk. Ha az elkészült sütemény utóédesítésre szorul, vagy csak a kinézetét szeretnénk tovább javítani, porcukor helyett megszórhatjuk a tetejét édesítőporral.

Frissítő kortyok

Minden kalóriaszegény, illetve cukormentes diétára szorulónak tisztában kell lennie az ünnepek másik nagy kísértésének, az alkoholfogyasztásnak a veszélyével is. Az alkohol különösen sok energiát tartalmaz. Az üdítő italokkal is vigyázni kell: például egy liter szénsavas üdítőitalban 100-120 g cukor van, ami 400 fölösleges kalóriát jelent. Számolni kell a valódi gyümölcsből készült rostos üdítők energiatartalmával is: érdemes ezek címkéjét is végigböngészni. Hogy a felesleges energiabevitelt és a fogszuvasodást megelőzzük, egészséges családtagjainknak és vendégeinknek is kínáljunk inkább a hozzáadott cukrot nem tartalmazó "light" gyümölcsleveket, üdítőket. A diétás gyümölcsnektárokat cukorbetegek is fogyaszthatják, szem előtt tartva azok természetes, körülbelül öt százalékos cukortartalmát és beleszámítva azt a napi javasolt szénhidrátmennyiségükbe. Kellemes, egészséges italokat készíthetünk saját magunk is. Ilyen például a valódi és a némi tokaji aszúval is megbolondított.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.