Szénsavas vagy mentes? Hideg vagy szobahőmérsékletű? Ilyen vizet válassz!

Egyikkel se teszel rosszat, de azért vannak megfontolandó szempontok.

Szénsavas vagy mentes? – teszik fel a kérdést, ha ásványvizet kérsz. A választásban a Medical X Press szakértője segít, aki abba is beavat, hogy jó-e inni étkezés közben.

ásványvíz, palackozott víz
A víz mindig jó választás. Fotó: Getty Images

Egyformán hiratál

A szénsavas vízben lévő buborékok úgy jönnek létre, hogy szén-dioxidot adnak a szűrt vízhez. Ez reakcióba lépve szénsavat termel, ami a szénsavas vizet savasabbá teszi (pH-ja 3,5), mint a szénsavmenteset (ez közelebb áll a semlegeshez, pH-ja 6,5-8,5). A buborékos víz, mivel savasabb, mint a szénsavmentes, megpuhíthatja a fogzománcot. Általában azonban emiatt nem kell nagyon aggódni, kivéve, ha cukorral vagy citrusfélékkel keverik, amelyekkel már károsíthatja a fogakat.

A víz a legjobb módja szervezetünk hidratálásának. A kutatások azt mutatják, hogy a hidratálást illetően a szénsavmentes és a szénsavas víz egyformán hatékony. A szénsavas vagy szénsavmentes víz ráadásul mindig jobb, mint a mesterségesen édesített, ízesített italok vagy gyümölcslevek.

Tévhit, hogy a (bármilyen) víz fogyasztása étkezés közben árt az emésztésnek. Bár elméletileg a víz felhígíthatja az étel lebontásáért felelős gyomorsavat, a gyakorlatban nem úgy tűnik, hogy az ivásnak bármilyen negatív hatása lenne. Az emésztőrendszer egyszerűen alkalmazkodik az étel állagához. A szénsavas italok, így a buborékos ásványvíz is okozhat azonban kellemetlen gyomorpanaszokat. Ez a gázok felhalmozódásának következménye, ami puffadást, görcsöket válthat ki.

Hideg vagy szobahőmérsékletű?

Meglepően kevés tanulmány született a hideg víz fogyasztásának hatásáról a szobahőmérsékletű vízzel összehasonlítva. Van azonban némi bizonyíték arra, hogy a hidegebb víz gátolhatja a gyomorösszehúzódásokat és lassíthatja az emésztést. A jeges víz ráadásul összeszűkítheti az ereket és görcsöket okozhat.

Más kutatások szerint azonban a hideg víz fogyasztása átmenetileg fokozhatja az anyagcserét, mivel a szervezetnek energiát kell fordítania arra, hogy felmelegítse azt a test hőmérsékletére. Ez a hatás azonban minimális, és nem valószínű, hogy jelentős súlycsökkenéshez vezet.

Most akkor melyiket válasszam?

A lényeg, hogy a víz nélkülözhetetlen, hidratál és számtalan egyéb egészségügyi előnye van. Legyen az buborékos vagy sima, mindig a legegészségesebb ital lesz, amit csak választhatsz. Ha pedig aggódsz a buborékos víz fogzománcra gyakorolt hatása miatt, igyál egy kevés sima vizet utána! Ez segít átöblíteni a fogaidat és visszaállítja a száj savasságát a normális szintre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Öntsünk tiszta vizet a pohárba! Na de milyet? – Fabók Mihály vízsommelier-t kérdeztük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.