Táplálkozási tippek a pajzsmirigy egészségéért

A pajzsmirigy megfelelő működéséhez speciális vitaminokra és ásványi anyagokra van szükségünk, de ezek nagy részét táplálkozásunkkal is könnyedén bevihetjük.

A nők sokkal inkább hajlamosabbak a pajzsmirigy betegségekre, mint a férfiak. A problémák főként a szervezet hormonális folyamatainak átalakulásával, elsősorban menopauza és terhesség idején jelentkeznek. Mint minden sejtünknek és szervünknek, így a pajzsmirigynek is speciális vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége, hogy ellássa mindennapi teendőit. Ezek nagy részét táplálkozásunkkal is könnyedén bevihetjük. A pajzsmirigy megfelelő működéséhez a következő elemekre van szükségünk:

Jód

Pajzsmirigyünkről többnyire annyi információnk van, amennyit a vérképben a TSH-értéke elárul róla, és ennek a háziorvos is kiemelt figyelmet szentel. Milyen más hormont néznek még mellette, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja? Részletek! A jódnak döntő szerepe van a pajzsmirigy működésében. A pajzsmirigy belső elválasztású mirigy, vagyis hormonokat termel és juttat el a véráramba. Ezek a hormonok a tiroxin (T4), a trijód-tironin (T3) és a kalcitonin. Előbbi kettő felépítéséhez jódra van szükség, ezért fontos a jód a pajzsmirigy egész működése szempontjából. Forrásai: tenger gyümölcsei, tengeri só, tojás, spárga, gomba, spenót, szezámmag, fokhagyma.

Szelén

A másik legfontosabb elem a szelén. Szabályozza a pajzsmirigy hormonjainak összetételét, a tiroxin hormonból könnyebben felhasználható trijód-tironin hormont állít elő, valamint megfelelő szinten tartja a pajzsmirigy hormonokat a vérben és a szövetekben, így a májban, a vesében és az agyban, és a jód beépítésében is részt vesz. Forrásai: tonhal, gomba, marhahús, szójabab, napraforgómag.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Cink, vas és réz

Kétségtelen, hogy a nyomelemek közül a jód és a szelén játssza a legfontosabb szerepet, de a cink, a vas és a réz is fontos ásványi anyagok a pajzsmirigy megfelelő működésében. Bár a kutatások szerint a pajzsmirigy alul- és túlműködése is járhat cinkhiánnyal, gyakrabban fordul elő túlműködés esetén, ekkor ugyanis a pajzsmirigy hormon többlet növelheti a cink kiválasztódását a vizeletből. Ha kevés cink van a szervezetben, a T4 és T3 hormonok is lecsökkenhetnek a vérben. Forrásai: szardínia, marhahús, bárány, pulyka, szójabab, teljes őrlésű gabonák, napraforgómag, pekándió, mandula, dió, juharszirup, gyömbér.

A pajzsmirigy egészséges működéséhez vitamindús, friss ételeket érdemes fogyasztani

A pajzsmirigy egészséges működéséhez vitamindús, friss ételeket érdemes fogyasztani Ami a vasat illeti, kutatások bebizonyították, hogy a vashiány csökkenti a pajzsmirigy működésének hatékonyságát. Ha vas- és jódhiány is kialakult a szervezetben, nem elég csak a jód bevitelt növelni, a pajzsmirigy kiegyensúlyozott működéséhez a vaskészleteket is fel kell tölteni. Forrásai: osztriga, szójabab, tökmag, fehérbab, lencse, spenót.

A réz szükséges a TSH, azaz a pajzsmirigyserkentő hormon termeléséhez. Hozzájárul a jód oxidációjához és T4 hormonná alakításához, ezért ha a szervezetben kevés a réz, az gátolja a T4 hormonok termelődését. A T4 hormon szabályozza a koleszterint is, és egy kutatás kimutatta, hogy a réz hiánya hajlamosabbá teszi a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőket a magas koleszterinre és a szívproblémákra is. Forrásai: marhahús, osztriga, shiitake gomba, étcsokoládé, paradicsompüré, diófélék, szójabab, fehérbab, csicseriborsó, napraforgómag.

Antioxidánsok és B-vitaminok

Az oxidatív stressz a sejtek oxidatív sérülése, amelyet a szabad gyökök okoznak. Vizsgálatok kimutatták, hogy összefüggés van az oxidatív stressz, valamint a degeneratív betegségek kialakulása és az öregedési folyamatok között, így nem kétséges, hogy az antioxidánsok valóban jók szervezetünk számára azáltal, hogy képesek semlegesíteni a szabad gyökök negatív hatásait.

A legtöbb mikrotápanyag antioxidáns tulajdonságokkal bír, de a béta-karotin (A-vitamin), a C-és E-vitamin, valamint a fentiekben említett szelén és jód a legfontosabbak, melyek segítenek, hogy a pajzsmirigy semlegesíteni tudja az oxidatív stressz hatásait. Az A-vitamin forrásai: édesburgonya, sárgarépa, sütőtök, brokkoli, spárga, máj, fejes saláta

A C-vitamin forrásai: édes és chili paprika, kivi, citrusfélék, eper, brokkoli, karfiol, bimbóskel, papaya, petrezselyem, mustár

Az E-vitamin forrásai: gabonafélék, mandula, szójabab, napraforgómag, földimogyoró, máj, leveles, zöld zöldségek, spárga

Pajzsmirigy túltermelés esetén - a leggyakoribb formája ennek a Graves-betegség - az oxidatív stressz szintje magas. Egy elmélet szerint, ha a pajzsmirigy túl aktív, több oxigént használ fel, ami az oxidált vegyületek felhalmozódásával vezet, és ez sérülést okozhat a sejtekben. Ezért javasolt az antioxidánsok fogyasztása, főként pajzsmirigy túltermelés esetén. A B-vitaminok , így a B2-, B3- és B6-vitaminok szintén fontosak a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, hiszen serkentik a T4 hormonok termelődését.

A B2-vitamin (riboflavin) forrásai: mandula, búzacsíra, vadrizs, gomba, tojássárgája

A B3-vitamin (niacin) forrásai: rizskorpa, búzakorpa, földimogyoró, a máj, baromfihús

A B6-vitamin forrásai: napraforgómag, búzacsíra, máj, tonhal, lazac, pisztráng, szójabab, lencse, lima bab, dió, barna rizs, banán

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra