116 mézet vizsgáltatott be az Országos Magyar Méhészeti Egyesület, ebből 47 minta az üzletláncokban kapható mézekből származott. Az eredmények szerint a termelői mézek közül szinte mindegyik megfelelt a követelményeknek, a bolti mézekkel azonban nem voltak megelégedve a szakértők – számolt be róla az InfoStart.
Nem minden „akácmézben” van akác
Az áruházakban árult mézek többségének minősége erősen kifogásolható, de egyes termékeknek még az eredete is megkérdőjelezhető. „A 47 bolti mézből 28-at akácmézként kínálnak, de a többségükről kiderült, hogy akácnak nyoma sincs bennük. Helyette más virágok, főként a facélia pollenét tartalmazzák” – írták.
Bajunk lehet, ha hamisított mézből eszünk?
Bár a „mézhamisítás” kifejezés igen ijesztően hangzik, a hamisítás valójában ártalmatlan anyagokkal történik, például cukorral. Ez tehát az egészségre nem jelent komoly veszélyt, ám ettől még komoly károkat okozhat, ha valaki nem azt eszi meg, amire számít. Ráadásul így a drágán megvett üvegcsékben a méz helyett a sokkal olcsóbb cukrot kapják meg a vásárlók – hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.
A hamisítók egyébként régebben jellemzően a kukoricakeményítőből nyert izoglükóz-szirupot használták. Mostanában viszont a csalók kezdenek áttérni a burgonyacukorra.