Nagyon sok mikroműanyag van egyes földközi-tengeri halakban – figyelmeztetett Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A News-Medical cikkére hivatkozva azt írták, olasz, albán és montenegrói szakemberek vizsgáltak meg három földközi-tengeri öbölben kifogott halakat, hogy felmérjék szennyezettségük mértékét.
Minden halban van mikroműanyag
A szakértők a kadmium-, a mikroműanyag- és az antibiotikumszennyezettség szintjére voltak kíváncsiak, és felmérésük felemás eredményt hozott. Ugyanis összességében alacsony a szennyezőanyag-szint, a mikroműanyagok magas koncentrációban való jelenléte azonban igencsak aggasztó.
A három öbölből származó valamennyi halban találtak mikroműanyagot: szálakat, töredékeket, gömb alakú szemcséket vagy műanyagfóliát” – olvasható a Rizikometer bejegyzésében.
Ezek a halfajták a legszennyezettebbek
A mért mikroműanyag-szennyezettség különösen az aranydurbincs és a farkassügér gyomrában és bélrendszerében volt nagyon magas. Ugyanezekben a halfajtákban ráadásul antibiotikumok – például kinolon és tetraciklinek – jelenlétét is kimutatták.
Az Európai Unióban (EU) leggyakrabban fogyasztott halak többsége biztonságos, egyes fajokban azonban kimutattak olyan parazitákat, amelyek akár az embert is megfertőzhetik.