Télen is gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról

Egyre jobban közelednek a téli, hideg hónapok, amikor kevésbé figyelünk oda a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra, pedig nagyon is kellene! A hűvös napokon ugyanolyan fontos, hogy elfogyasszuk a kellő folyadékmennyiséget; különösen megfázás, lázzal, hasmenéssel, hányással járó megbetegedés vagy a karácsonyi készülődés okozta stresszes időszak esetén.

A folyadékpótlás télen talán még nagyobb figyelmet érdemel, mint nyáron, mert a vizhiányra vagy a vizigény megnövekedésére utaló nyilvánvaló jelek, mint a szomjúság vagy az izzadás, nem figyelmeztetnek bennünket arra, hogy folyadékot vigyünk be szervezetünkbe.

Pedig a meleg ruhák alatt éppúgy megizzadunk, a fűtés miatt szárazabb a levegő, a zárt, fűtött terekben, minden kilégzéssel vízpárát fújunk ki, amellyel jelentősen csökken testünk víztartalma. Nem is beszélve a lázzal, hőemelkedéssel járó influenzáról és megfázásról vagy a komoly fizikai igénybevételt jelentő téli sportokról. Ha nem figyelünk oda a folyadékpótlásra, meglepően hamar ki is száradhatunk, ez pedig jelentős egészségi problémákhoz vezethet.

Az Európai Hidratációs Intézet szakértői szerint már az enyhe kiszáradás, vagyis a testtömeg 1-2 százalékának megfelelő vízhiány is jelentős tünetekkel járhat. A szomjúságérzet kézenfekvő, de a folyadékhiány fejfájást, koncentrációzavart, gyengeséget, fáradtságot és levertséget is okozhat.

Felnőtt korban testtömegünk 65 százalékát víz teszi ki, és fontos szerepet játszik testünk működésében. Szállítja a táp- és a salakanyagokat, segít a testhőmérséklet szabályozásában, sőt, kenőanyagként és ütéscsillapítóként is szolgál a szervezetben, például az ízületeinkben. A kiszáradás így komoly következményekkel jár szervezetünk működésére, a szellemi és fizikai teljesítőképességünkre nézve.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szomjúság nem csak kellemetlenség: szervezetünk vészjelzése, arra figyelmeztet, hogy sejtjeinknek vízre van szüksége. Az ember az időjárástól, a fizikai aktivitás mértékétől és más szempontoktól függően csupán néhány napig maradhat életben víz nélkül, ezzel szemben más tápanyagok hiányát akár hetekig is elviselhetjük. Gyakran nem is foglalkozunk vele, pedig a víz a legfontosabb tápanyagunk, és erre van a legnagyobb mennyiségben szükségünk.

Napi folyadékszükségletünk 70-80 százalékát jellemzően italokkal fedezzük. A fizikailag aktívabb időszakokban, amilyen a karácsonyi bevásárlást kísérő állandó rohanás, az edzőtermi testmozgás, vagy a téli sportok pl. a korcsolyázás vagy a síelés, szervezetünknek nagyobb mennyiségű folyadékra van szüksége. A legjobb, ha rendszeresen iszunk, még akkor is, ha éppen nem érezzük, hogy szomjasak lennénk. Talán fel sem tűnik, de a meleg téli ruházat alatt testünk meglepően sok vizet veszíthet.

Ezért fontos hangsúlyozni, hogy ezeken a szürke téli napokon is figyeljünk oda a kellő folyadékmennyiség bevitelére, amelyhez a hideg napokon szívesen elkortyolt forró italok is hozzájárulnak. Egy friss, a hazai folyadékfogyasztási szokásokat vizsgáló kutatásból éppen az derült ki, hogy mi magyarok a hideg idő esetén leginkább a teát (83 %) választjuk szomjunk oltására, ezután következik a kávé (25%) és a víz (22%). Különösen a férfiak (18%) részesítik előnyben a magas alkoholtartalmú italokat, ezek ugyan lehet, hogy átmelegítenek, de a magasabb víztartalommal rendelkező társaikkal (pl. a sörrel) ellentétben nem alkalmasak a folyadékpótlásra, sőt éppen ellenkező, vízhajtó hatást váltanak ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra