A méhpempő tulajdonképpen a munkásméhek garatmirigy-váladéka, a méhek "teje", amit elsősorban az anyaméh fogyaszt, de a lárvák etetésére is szolgál, amíg fel nem nőnek. Az anyaméh egész életében méhpempőt eszik, naponta a saját testsúlyánál többszörös mennyiségben, így képes napról-napra 1000-1500 petét is lerakni, melyek össztömege hasonló nagyságú, mint az anya saját testtömege. Ezt a rendkívüli teljesítményt a méhpempő teszi lehetővé számára.
Bár a királynők ugyanolyan tojásokból születnek, mint a munkásméhek, a méhpempő diétának köszönhető az is, hogy közel 42 %-kal nagyobbak, és 40-50-szer tovább élnek, mint a dolgozók. Több mint öt évig, a 2-4 hónap helyett.
Összetétele
A méhpempő egy igen összetett anyag. Sokszor és sokan elemezték, de néhány százaléka még ma is ismeretlen. Fő tömege rendkívül jó minőségű fehérje. Legfontosabb összetevői a vitaminok, a B-vitaminok teljes sorozata megtalálható benne, valamint az A-, C-, D- és E-vitamin is. Ezenkívül növekedést serkentő anyagok, ásványi sók, nyomelemek alkotják, valamint a baktériumok és a vírusok szaporodását gátló anyagok.
Szervezetre gyakorolt hatása
A méhpempő nem gyógyszer, de igen hatásos táplálkozás-kiegészítő. Rendszeres alkalmazásakor a szervezet intenzív méregtelenítése következik be, ami javítja az anyagcserét, egészen a szervezetet alkotó sejtek szintjéig. Azt lehet mondani, hogy "ott segít, ahol baj van", hiszen a betegségeket - végső soron - egy-egy sejtcsoport hibás működése okozza.
Igen jó hatású asztma , májbetegségek, csonttörés , bőrbetegségek esetén, szív- és keringési panaszokra, gyomor- és bélbántalmakra, idegrendszeri problémákra, és kifejezetten erősíti az immunrendszert is. Tapasztalatok szerint felfrissíti, valósággal új életre kelti a testet. Egészséget károsító mellékhatása nincs, korra és nemre való tekintet nélkül bárki fogyaszthatja.
A méhpempő kapható kapszula formájában, de természetes állapotában is mézzel vagy propolisszal keverve.