Tésztafőzési kisokos

A tészta a legkedveltebb alapanyagok közé tartozik a konyhában, elkészítése viszont sokak számára okoz nehézségeket. Íme, egy kis ízelítő az apró főzési fortélyokból!

Ha nagyvonalúan kezeljük a kérdést, azt mondhatjuk, szinte minden tésztát ugyanúgy kell megfőzni.

Most megmutatjuk a legjobb tésztafőzési fortélyokat, hogy a jövőben Önnek se legyen gondja vele.

A tészta főzése

A tésztát mindig forrásban lévő, enyhén sózott vízbe kell rakni, és többször megkeverve kell főzni, nehogy összeragadjon. Ugyanezen okból szoktak 1-2 evőkanál olajat is tenni a főzővizébe. Ha a tésztához olajat keverünk, az csak az olaszos tészták esetében legyen olíva, mert se a magyaros, se például a távol-keleti ízvilághoz nem való.

Ha a tészta megfőtt, a színe általában áttetszővé válik, de bizonyosságot csak az adhat, ha kiemelünk belőle 1-2 darabot, és megkóstoljuk. Az olaszok al dente főzik a tésztát, azaz úgy, hogy a közepe éppen roppanós maradjon. Nálunk is többen rákaptak erre a főzési módra, lelkük rajta, de a magyaros tésztaételekhez ez nem való!

A főtt tésztát leszűrjük. Ne öblítsük le semmilyen vízzel, ha azt akarjuk, hogy a mártás ráragadjon! Ha nem azonnal tálaljuk, keverjük össze néhány evőkanál olívaolajjal,fedjük le, hogy ne száradjon meg a teteje.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Általánosságban elmondható, hogy a száraztészta, a súlyának kb. dupláját szívja magába főzővizéből a főzés során. Így érdemes egy kicsit számolgatni, mennyi vízbe és mekkora edénybe tegyük föl főni. Ha például 50 deka tésztát főzünk, kb. 1 liter vizet szív magába, így érdemes kb. 2 liternyi vizet forralni neki, hogy kényelmesen főzhessük, s így a tésztával együtt ehhez már minimum egy 3 literes főzőedény szükséges. Általában a durumtészták kevesebb vizet fesznek föl, mint tojásos társaik, ahogyan a kisebb, vékonyabb falu tészták is.

Az ételhez választva

Eltérő gyártók azonos típusú tésztáit nem jó összekeverve főzni, hisz sokkal hamarabb megfő egy vékony falvastagságú tészta, mint az ugyanolyan formájú, ám vastagabb falú. Az sem mindegy, melyik tésztát mihez kínáljuk, mit főzünk belőle: a milánói az spagetti vagy makaróni, a legkevésbé sem kockatészta: minél folyékonyabb a mártás, annál nagyobb lyukú tésztát válasszunk, hogy az üregbe is eljusson a szósz. A csavart tészta is "jól vezeti" a szószt, míg a kocka elázik, ezt inkább a sűrű feltéthez (túró, sajt) adjuk.

Jobb a durumtészta

A durumtészta teljes kiőrlésű gabonából készül,tojás,só és tartósítószer hozzáadása nélkül. Akik lisztérzékenyek és gluténmentes tésztát szeretnének vásárolni,azok is nyugodt szívvel fogyaszthatják a durumtésztát. Kalóriatartalma alacsonyabb, mint a hagyományos tésztáké. Vitaminokat, ásványi anyagokat és fehérjéket egyaránt tartalmaz, rosttartalmából adódóan viszonylag gyorsan távozik a szervezetből. A benne lévő keményítő lassan bomlik el, azaz nem „dobja meg” hirtelen a vércukorszintet, így a glikémiás indexe is alacsonyabb. Ennek köszönhetően cukorbetegek is fogyaszthatják.

A durumtészta a hőkezelés során rugalmassá válik; és ha követjük a zacskóján lévő utasításokat, garantáltan nem fő szét. Ami az ízét illeti, felveszi a versenyt a hagyományos tésztákkal, színe természetesen sárga.

A durumtészta általában hamarabb megfő, mint a tojásos tészták, erre ügyelni kell a főzési időnél. Kevesebb vizet vesz föl (szív magába), mint a tojásosak, ezért könnyebben szétfőzhető, így érdemes többször kóstolgatni!

4 és 8 tojásos tészták

Az elnevezés, hogy 4 vagy 8 tojásos a tészta, azt jelenti, hogy 1 kiló liszthez hány tojást kevertek. A házi gyúrt tészta ízére az emlékeztet a legjobban, amelyik sok tojással készül. A 8 tojásos tészta minden esetben extrább minőséget takar, és kóstolva finomabb, mint a 4 tojásos társai. Érthető módon a 4 tojásos tészta olcsóbb, mint a 8 tojásos, így laposabb pénztárcával az előbbit válasszuk, illetve aki koleszterin-diétára szorul, szintén a minél kevesebb tojással gyúrt vagy a tojás nélküli durumtésztát helyezze előtérbe.

Takarékos adagolás és tárolás

Klasszikus levestésztáink közül - csigatészta, eperlevél, cérnametélt – tulajdonképpen bármelyiket belefőzhetjük a kész levesbe, de mindig csak annyit, amennyi el is fogy. Ha például főztünk egy nagy adag húslevest , akkor abból vegyünk ki annyit, amennyi egy étkezésre elegendő, s ebben főzzük ki a tésztát, személyenként kb. félmaréknyit.

Miután a tészták pár perc alatt megfőnek, nem érdemes többet főzni belőlük az éppen szükségesnél, de ha mégis maradna, leszűrve külön tároljuk a levestől. A megfőtt tésztát letakarva, hűtőszekrényben 1 napig tárolhatjuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.