Tippek az egészséges karácsonyi étkezéshez

Talán első hallásra lehetetlennek tűnik, de egy kis odafigyeléssel karácsonykor is megvalósítható az egészséges táplálkozás. Nem kell, hogy az ünnepeket a hasfájás, gyomorrontás, hányinger elrontsa, minden ugyanis a mértékletességen múlik.

A karácsonyi ünnepek alatt sajnos hajlamosak vagyunk többet enni, mint amire valóban szükségünk lenne, és kevesebbet is mozgunk, mint általában. A mértékletesség, a megfelelő konyhatechnika és a megfelelő nyersanyag választás azonban sok mindenben a segítségünkre lehet.

Mindent csak mértékkel Ha gyakrabban eszünk kisebb mennyiséget, akkor kevesebb az esélye annak, hogy rosszul leszünk a töltött káposztától vagy egy nehezebben emészthető zsíros ételtől . A legtöbb probléma abból szokott adódni, ha többféle ételt nagy mennyiségben fogyasztunk és napjában többször is kizárólag nehezen emészthető, zsíros ételeket eszünk. Rágjunk lassabban, így előbb kialakul a jóllakottság érzete és az emésztőrendszer munkáját is segítjük azzal, ha nem falatokban nyeljük le az ételt, hanem egy pépesebb konzisztenciában kerül a gyomorba a táplálék.

Tudta-e?

  • Ünnepekkor elfogyasztott kis mennyiségű alkohol - főként vörösbor - kedvezően befolyásolhatja az emésztést.
  • Édességekhez, mint például a diós-mazsolás bejgli mellé néhány korty édes bor illik a legjobban!
  • A karácsonyi töltött káposztát el lehet készíteni ízletesen, mégis az egészséges étrendbe illeszthetően, valamint szaloncukrot is házilag, kiváló minőségű és válogatott nyersanyagokból.
  • A sózás, füstölés, szárítás nem pusztítja el a trichinózist okozó parazitát. Karácsony közeledtével ugyanolyan fontos az ellenőrzött minőségű hús fogyasztása, mint húsvétkor.
  • Konyhatechnika

    A konyhatechnikai eljárások azon műveletek összessége, amelyek segítségével különböző ételeket, italokat állítunk elő. Nagyon sok múlik azon, hogy egy ételt, hogyan készítünk el. Pirítással, kevés zsiradék felhasználásával ízletes pörzsanyag képződik a nyersanyag felületén, ezáltal fokozza az étel élvezeti értékét és élettanilag kedvezőbb is, mint például a bő zsírban sütés. Tűzdelhetjük a húsokat különféle fűszernövényekkel, zöldségekkel, de bacon szalonnával is, tepsiben megsütve viszonylag alacsonyabb zsírtartalmú, mégis ízletes ételt kapunk.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    Nyersanyag válogatás

    Szinte mindenki tisztában van azzal, hogy a csirkemell energia és zsírtartalma nem egyezik meg a sertés oldalas vagy a szalonna energia- és zsírtartalmával. Tehát ha soványabb húsokból készítjük el az ételünket, például csirke-, pulykamell és -comb, sertéscomb , sertéskaraj vagy akár a vadhús az alapanyagunk, és a látható zsiradékot (baromfinál a bőrrel együtt) mindig eltávolítjuk ételkészítés előtt, már egy kívánatosabb összetételű ételt kapunk. Válasszunk kisebb zsírtartalmú tejtermékeket az ételek sűrítéséhez, például kefirt vagy natúr joghurtot. Próbálja meg idén teljes kiőrlésű liszttel elkészíteni a bejglit, lehet, hogy a család többi tagja is örömmel veszi a változatosságot.

    A csirke és a pulyka egyaránt remek választás az egészséges karácsonyi menühöz
    A csirke és a pulyka egyaránt remek választás az egészséges karácsonyi menühöz

    8 tipp a karácsonyi plusz kilók ellen

    • Étkezzünk lassan, jól rágjunk meg minden falatot!
    • Napi ötszöri étkezés ilyenkor is javasolt, de ha elfogyasztunk egy-egy kocka csokit vagy szaloncukrot, az is étkezésnek számít!
    • Igyunk meg napi 1,5 liter folyadékot, szomjunk oltására legjobb folyadék a csapvíz vagy ásványvíz.
    • Ne feledkezzünk meg a rendszeres zöldség és gyümölcsfogyasztásról sem, lehetőleg minden étkezés tartalmazzon zöldséget vagy gyümölcsöt!
    • Mozogjunk mindennap a friss levegőn, ez állhat akár fél óra intenzívebb sétából is, a cél, hogy ne a televízió előtt emésszük meg a karácsonyi nehéz falatokat!
    • Édességeknél válasszunk olyan receptet, melyek nagy mennyiségű gyümölcsöt tartalmaznak, akár aszalt formában is.
    • Lefekvés előtt két-három órával már ne étkezzünk!
    • Ha egy-két pohár alkoholt fogyasztunk, inkább válasszuk a száraz vörösborokat, mert kevesebb energiát tartalmaznak, mint az édes borok vagy likőrök.

    Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Dipankrin reklámvideó (X)

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Melegfront
    Maximum: +3 °C
    Minimum: -3 °C

    Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.