A bostoni Tufts University táplálkozástudományi karán Renata Micha vezetésével folyt le az a kutatás, amelynek eredményeként rájöttek, hogy milyen élelmiszerek fogyasztásával segíthető elő a kardiometabolikus betegségek megelőzése. Megfogalmaztak egy üzenetet is a nyilvánosságnak és az élelmiszeriparnak, ami arra int, hogy nem elég a rossz ételek fogyasztását csökkenteni, hanem a jó élelmiszerek fogyasztását is maximálni kell. Illetve az egyes élelmiszerek helyett a tápanyagokat kell szem előtt tartani.
Micha és kollégái azonosították 10 étrendi összetevőt , amik szorosan kötődnek a szívbetegséghez, a stroke-hoz és a 2-es típusú diabéteszhez: nátrium, gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, diófélék és magvak, feldolgozatlan vörös húsok, feldolgozott húsok, többszörösen telítetlen zsírok (így a szója- vagy kukoricaolaj), tengeri ételek, omega 3 zsírsavak és cukorral édesített italok.
A kutatásba bevont résztvevőkkel élelmiszernaplókat vezettettek. Ennek alapján a kutatók becslése szerint 2012-ben az Egyesült Államokban 318 656 haláleset a 702 308-ból szívbetegség, stroke vagy 2-es típusú cukorbetegség következménye volt, s ebben szerepet játszott a meghatározott tíz étrendi elem túl sok vagy túl alacsony fogyasztása.
A túl sok nátrium fogyasztását 66 508 halálesethez kötötték, de a túl kevés mag fogyasztása is 59 374 halálesethez kapcsolódott. A túl sok feldolgozott hús 57 766 halálesetért, a túl kevés zsíros hal 54 626 halálesetért, a túl kevés zöldség pedig 53 410 halálesetért felelt. A túl kevés gyümölcs 52 547 ember halálában játszott szerepet, a cukorral édesített italok következtében pedig 51 695-en vesztették életüket.
A tanulmány során a férfiak a nőknél nagyobb valószínűséggel haltak meg kardiometabolikus betegségekben az optimálistól rossz irányban eltérő étrend miatt. A fiatalabbak nagyobb veszélyben voltak, mint az idősebbek, valamint a kevésbé iskolázottak kockázata is magasabb volt, mint a jobban képzetteké.
Noel Mueller, a Johns Hopkins egyetem szakértője, a tanulmány társszerzője szerint az embereknek tudniuk kell, hogy nem lesz olyan csodaszer, amely teljesen kiküszöböli a kardiometabolikus betegségek kockázatait, csupán a több részletből összeillesztett diétás megközelítés adhat megoldást.
Dr. Dariush Mozaffarian, a tanulmány vezető szerzője, a Tufts Egyetem dékánja elmondta, hogy az élelmiszerrendszernek és a környezetnek kell változnia, hogy az emberek segítséget kapjanak. "Az élelmiszerrendszeren belül az embereknek az egyes étrendi tényezőket kell figyelemmel kísérniük, és meg kell célozniuk egyet-egyet, amellyel eredményt akarnak elérni. Ha ez sikerült, akkor áttérhetnek egy másik tényező optimalizálására" - állítja Mozaffarian.
Forrás: Reuters