Túladagolás: az ivóvízből is megárt a sok

A közhiedelemmel ellentétben az ivóvizet is túl lehet adagolni. A probléma akkor merül fel, ha túl sok vizet iszunk, amit túlhidratáltságnak nevezünk.

Öt dolog, ami miatt jó vizet inni.

Noha a szervezet minden sejtjének vízre van szüksége a megfelelő működéshez, igazából nincs egységes képlet annak meghatározására, hogy mennyi vizet kellene naponta innunk. A népszerű ajánlás - napi két liter tiszta víz - jó kiindulópont lehet - állítja összeállításában a WebMD .

Mint írják, a napi ivóvízbevitelt mindenkinek nagyjából ezen mennyiség körül ajánlott beállítani a környezetétől, a testmozgástól, az általános egészségi állapottól (pl. terhesség, szoptatás) függően. A dehidratációhoz hasonlóan ugyanis a túlhidratálás szintén veszélyes lehet, a többi között hiponatrémiát, azaz vízmérgezést okozhat. Az állapot lényege, hogy a vízbevitel mértéke meghaladja a vese nátriumkiválasztó képességét, ami rohamokhoz vezethet, de kómát és halált is előidézhet.

dsa
A túl sok vízivás veszélyes lehet. Fotó: Getty Images

A túlivás tünetei

Ha túlzásba visszük a vízfogyasztást, a vér nátriumtartalma lecsökken, aminek következtében a szervekben lévő sejtek megduzzadnak. A nátrium létfontosságú elem, amely segít fenntartani a sejtekben lévő és a sejtekből távozó folyadékok egyensúlyát. Amikor szintje a szervezetben lévő nagy mennyiségű víz miatt lecsökken, folyadék kerül a sejtek belsejébe. Ekkor a sejtek megduzzadnak, ami a görcsrohamok, a kóma vagy akár a halál kockázatát is hordozhatja. Túl sok víz esetén például az agy térfogata is megnő, és "hozzápréselődik" a koponyához, ami lüktető fejfájást eredményezhet. Ha ez a nyomás megnő, magas vérnyomást és alacsony pulzusszámot okozhat, illetve zavartság, álmosság kísérheti.

Melyek a jelei, hogy túl sok vizet iszunk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elsősorban a vizelet színe árulkodik a túl sok vízivásról. Bár sokan azt gondolhatják, a vizelet normál esetben színtelen, valójában az az egészséges, ha halványsárga árnyalatban "pompázik". Ez a többi között azt jelzi, hogy pont elég folyadékot iszunk, és nem veszélyeztet minket se a kiszáradás (amely esetben besötétül a vizelet színe), se a túlhidratálás. Ha a vizelet gyakran színtelen, az biztos jele annak, hogy rövid idő alatt túl sok vizet iszunk.

A hányinger vagy hányás szintén a túlhidratáltság tünete, amely egyébként hasonlíthat a kiszáradás tüneteihez. Ha túl sok víz van a szervezetben, a vesék nem tudják eltávolítani a felesleges folyadékot. Az elkezd összegyűlni a szervezetben, ami hányingerhez, hányáshoz és hasmenéshez vezet. Túlhidratáltság esetén a lábak, kezek és ajkak duzzanatát vagy elszíneződését is észlelhetjük. Amikor a sejtek megduzzadnak, a bőr is megduzzad.

A gyenge, könnyen begörcsölő izmok is árulkodó jelek lehetnek. Amikor ugyanis a túl sok víz fogyasztása miatt csökken az elektrolitszint, a szervezet egyensúlya felborul, és az alacsony elektrolitszint izomgörcsöket okozhat. A fáradtság vagy kimerültség tünetének oka, hogy a túl sok víz fogyasztása miatt a vesék túl keményen dolgoznak, hogy eltávolítsák a felesleges mennyiséget. Ez olyan hormonreakciót hoz létre, amelytől stresszesnek és fáradtnak érezzük magunkat. Ha például nem tudunk felkelni az ágyból, miután túl sok vizet ittunk, az azért van, mert a veséink túlhajszolják magukat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.