Álhír terjed a gyümölcsökön látható matricákról

Tény, hogy a tudatos vásárláshoz és fogyasztáshoz elengedhetetlen, hogy alaposan megnézzük a megvenni kívánt termékek címkéit. Bizonyos jelölésekkel kapcsolatban azonban időről időre valótlan információk kezdenek terjedni.

„Újabb fakenews terjed a Facebookon, ezúttal a gyümölcsökön látható számsorral kapcsolatban” – hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mint írják, a szóban forgó számsor a PLU, amely a Price Look-up Code rövidítése és tükörfordításban árkereső kódot jelent. Ezt az amerikai pénztárakban már régóta használják: az olyan termékek esetében, amelyeken nincsen vonalkód, a rámatricázott számsort ütik be a kasszánál (tehát a vásárlónak sem szükséges külön mérlegelni és vonalkódot nyomtatni), gyorsabbá és egyszerűbbé téve így a vásárlást és a kiszolgálást. „A PLU számsornak tehát technikai jelentősége van, egyéb többletinformációt NEM tartalmaz” – szögezte le a Nébih.

Gyümölcs, címke, Nébih, Élelmiszer-biztonság
Újra terjed az álhír a gyümölcsökön látható matricákról. Fotó: Getty Images

Ne dőljünk be!

Bár a hivatal nem tért ki arra, hogy konkrétan milyen „többletinformációkra” vagy tévhitre gondolnak, nem nehéz kideríteni. Ha a Facebook keresőjébe beírjuk, hogy „gyümölcs számsor”, akkor viszonylag sok bejegyzést láthatunk erről. Csak július közepén 19 poszt született a témában, mindegyik szinte szó szerint megegyezik, és összesen több mint 6 ezren osztották tovább a fontosnak vélt, ám valójában hamis információkat.

A gyümölcsök matricáin látható számsorokról „tudósító” bejegyzések azt állítják, hogy a jelölés első számjegyéből egyértelműen megmondható, hogy az adott termék mennyi vegyszert tartalmaz, illetve milyen minőségű. Az ismeretlen szerző úgy véli, ha a számsor elején hármas vagy négyes látható, akkor a gyümölcs erősen permetezett, illetve műtrágyázott/vegyszerezett földből való. Emellett a nyolcassal kezdődő jelölésből azt tudhatjuk meg az álhír szerint, hogy az adott termék génkezelt, míg ha kilences áll az első helyen, akkor organikusan, növényvédőszer és vegyszerezés nélkül termesztett élelmiszerről van szó. Csakhogy ezek közül egyik sem igaz, a számok nem utalnak a termesztés körülményeire.

De vajon honnan jöhetett a feltételezés, hogy ezek a számok üzenni akarnak valamit a vásárlóknak? Elképzelhető, hogy onnan, hogy korábban felmerült az ötlet a termelői egyesületeket összefogó Nemzetközi Termelési Szabványok Szövetségében (IFPS), hogy a ma már világszerte használt PLU kódokat egységesíthetnék. Mégpedig úgy, hogy az általában 2-5 karakterből álló számsorokat 8 számjegyesre terjesztenék ki, és ezekben többletinformációkat is rögzítenének, például arról, hogy az adott termékek génmódosítottak vagy bioélelmiszerek-e. Ez azonban a mai napig csak egy felvetés, tehát ez az egységesítés egyelőre nem történt meg. „Manapság már Magyarországon is használnak az üzletekben PLU kódokat, ezzel minden kereskedelmi lánc a maga módján könnyíti meg a pénztárosok munkáját. Azonban ez a számsor – amely valóban gyakran látható például a gyümölcsökön – semmilyen többletjelentéssel nem bír, tehát nem befolyásolja a termékek biztonságos fogyasztását” – hangsúlyozta a Nébih.

Nem most terjed először ez az álhír

A közösségi oldal bejegyzéseit böngészve egyébként egy azonos szövegű, ám 2013-as posztot is találhatunk, tehát nem most kapott először szárnyra a gyümölcsök jelöléséről szóló álhír. A városi legendákkal és mítoszokkal foglalkozó Urbanlegends.hu-n 2015 áprilisában jelent meg egy cikk a témában, majd még ugyanabban az évben, októberben a közösségi oldalukon is megosztották a cikket, arra hivatkozva, hogy sokan jelezték nekik: ismét terjedni kezdett a rejtélyes számsorok „megfejtése”. Az Urbanlegends.hu mellett a Tudatos Vásárlók oldala is felhívta már a figyelmet arra, hogy az eredetileg körlevél útján elterjedt állítások „több sebből is véreznek” és hamis információkat tartalmaznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra