Vegyi anyaggal vonják ki a kávéból a koffeint, ez vajon tényleg árt?

Egészség- és környezetvédők aggódnak, sőt már petíciót is benyújtottak a koffeinmentes kávéban lévő vegyi anyag miatt. De vajon jogos-e az aggodalom?

Egészség- és környezetvédő aktivista csoportok nemrégiben petíciót nyújtottak be az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA), hogy fontolják meg annak a vegyi anyagnak a betiltását, amelyet a koffeinmentes kávé előállításához használnakírja a National Geographic.

kávé, koffeinmentes kávé
Sokan választják a koffeinmentes kávét. Fotó: Getty Images

A metilén-kloridról van szó, amelynek ipari felhasználását a Környezetvédelmi Ügynökség nemrégiben betiltotta, mivel rákos megbetegedéseket, valamint idegrendszeri mérgezést, májkárosodást, sőt akár halált is okozhat. "Vannak alternatívák" – mondja Jaclyn Bowen, aki annak a Clean Label Project nevű szervezetnek az ügyvezető igazgatója, amely a kávé koffeinmentesítéséhez használt metilén-klorid más lehetőségekkel való helyettesítését szorgalmazza.

A kávéfogyasztók több mint harmada rendszeresen iszik koffeinmentes kávét – derült ki egy hazai felmérésből. De vajon miért? Mutatjuk

Így vonják ki a koffeint

A kávé koffeinmentesítéséhez valamilyen oldószerre van szükség. A kávébabok forró oldószeres keverékben való áztatása ugyanis segít kivonni a koffeinmolekulákat. Alapvetően négy fő oldószert használnak:

  1. A metilén-klorid használatát európai módszernek is nevezik. Ezt alkalmazza a legtöbb cég.
  2. Az etil-acetátot természetes oldószerként emlegetik, mivel számos gyümölcsben, például a banánban és a cukornádban is megtalálható.
  3. A svájci vizes módszer forró vizet alkalmaz. 
  4. A szén-dioxidos módszer folyékony szén-dioxiddal vonja ki a koffeint.

Ezért nem kell aggódni

A metilén-klorid régóta a legszélesebb körben használt oldószer, és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal előírja, hogy mennyit tartalmazhat ebből a koffeinmentes kávé. A kávémárkák független tesztelései során pedig következetesen a határértékek alatti metilén-kloridszintet mérnek.

Nem is mindenki ért egyet azzal, hogy a metilén-kloridot be kellene tiltani a kávé koffeinmentesítésében. Ahogy a Nemzeti Kávészövetség írta egy nemrégiben kiadott sajtóközleményében:

A tudományos bizonyítékok túlnyomó része azt mutatja, hogy az európai módszerrel készült koffeinmentes kávéfogyasztás - mint minden kávé esetében - jelentős egészségügyi előnyökkel jár, beleértve a hosszabb életet és többféle rákos, valamint krónikus betegség kockázatának csökkenését.

Probléma lehet azonban, hogy a koffeinmentes kávét fogyasztók közül sokan már így is érzékenyebbek a nyomokban lévő vegyi anyagok hatásaira. Ide tartoznak a terhes nők és a krónikus betegek. A fogyasztói aggályok miatt ezért bizonyos vállalatok egyre gyakrabban alkalmaznak olyan alternatívákat, mint például a svájci vizes módszer.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.