A kutatók szerint napi 120 mg koffein elég volt ahhoz, hogy a máj növekedéséhez szükséges hormon szintjét csökkentse. Bár az elmélet egyelőre csak patkányok esetében nyert bizonyítást, a szakemberek úgy gondolják, a várandós nőkre is érvényes lehet a megállapítás.
Kevesebb egészséges utód jött világra
A vizsgálat a kínai Wuhan Egyetemen zajlott: vemhes patkányoknak adagoltak koffeint - a szakemberek egészen addig növelték a napi koffeinadagot, amíg el nem érte azt a mennyiséget, ami 9 csészényi kávénak felel meg -, majd megvizsgálták, ez milyen hatással van a kölykeikre. Azt találták, hogy azok az állatok, amik koffeint kaptak, kevesebb egészséges utódot hoztak világra.
A koffein ugyanis csökkentette az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1) nevű hormon mennyiségét, amely a növekedési hormonnal (GH) együtt segíti a normális csont- és szöveti (test) fejlődést. Ennek eredményeképpen az utódok mája, miután megszülettek, kompenzációs növekedésbe kezdett, ami rendellenes fejlődéshez vezetett.
Maximum 200 mg koffein naponta
A Nemzeti Egészségügyi Szolgálat azt javasolja, hogy a várandós nők ne fogyasszanak többet 200 mg koffeinnél naponta - ez körülbelül két csésze kávénak felel meg. A túl sok koffein ugyanis alacsony születési súlyt idézhet elő, és növelheti az anyának a vetélés kockázatát. "Eredményeink azt mutatják, hogy a koffein túlzott stresszhormon-aktivitást okoz az anyában - mondta Dr. Yinxian Wen, a tanulmány szerzője. "Ez gátolhatja az IGF-1 aktivitását a születés előtt. Születés után kompenzációs mechanizmusok indulnak meg a növekedés felgyorsítása és a máj normális működésének helyreállítása érdekében, az IGF-1 aktivitása növekszik, és a stresszhormon-jelzés csökken. A nem alkoholos zsírmáj például ennek lehet a következménye" - így a szakember, aki azt javasolja, a nők kerüljék a koffeintartalmú italok kortyolgatását a terhesség alatt.
Vannak, akik kételkednek
Egy, a kutatással nem foglalkozó szakértő szerint Dr. Wen következtetése túl merész. Dr. Michelle Bellingham, a Glasgow-i Egyetem tudományos oktatója elmondta: "Noha ez egy érdekes tanulmány, nem szabad elfelejtenünk, hogy egyelőre csak patkányok esetében bizonyították a koffein káros hatását. A koffein fogyasztásának nem lehet ugyanaz a következménye az embereknél és az állatoknál is, tekintettel arra, hogy jelentős fajbeli különbségek - anyagcsere , környezeti és genetikai hatások - vannak közöttünk. További kutatások szükségesek tehát."
Egy másik szakértő, Dr. Sarah Stock, az Edinburghi Egyetemről azt mondta, az emberi terhesség szempontjából nem igazán egyértelmű az eredmények relevanciája. A vizsgálatban alkalmazott koffeindózisok ugyanis jóval magasabbak voltak, mint azok a jelenlegi ajánlások, amelyek a várandós nőkre vonatkoznak.