Veszélyes is lehet a konyha

Társadalmi célú kampányt indít a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) "Ételt csak okosan! Élelmiszerbiztonságról mindenkinek!" címmel, melynek során arra hívja fel a figyelmet, hogy az élelmiszer eredetű megbetegedések 70%-a megelőzhető.

A kampány során a hivatal minél szélesebb körű tájékoztatást kíván nyújtani a lakosságnak a tudatos vásárlástól a megfelelő konyhatechnológiai módszereken át a biztonságos ételkészítés elsajátításához. A kampány háziasszonya Nagy Tímea, kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, aki háromgyermekes anyaként úgy gondolja, a projekt jó alkalmat teremt arra, hogy a fogyasztók elméletben és gyakorlatban egyaránt elsajátíthassák azt a tudást, melynek birtokában az élelmiszer eredetű megbetegedések száma radikálisan visszaszorítható.

A kampány részleteiről bővebben olvashatnak a www.eteltcsakokosan.hu weboldalon, a www.facebook.com/eteltcsakokosan facebook oldalon, valamint a nagyobb élelmiszerláncoknál hozzáférhető KONYHASZIGET című kiadványban.

A biztonságos élelmiszerek útja

Az élelmiszerellátás hosszú és bonyolult folyamat, amely a termőföldtől az asztalig számos helyen veszélyforrással bír. Éppen ezért minden egyes fázis kulcspont is egyben. Ahhoz, hogy az élelmiszerlánc végén biztonságos termékeket vehessünk kézbe, minden szereplőnek sokat kell tennie.

Az Országgyűlés tavaly törvényben döntött arról, hogy el kell készíteni az élelmiszerlánc-biztonsági stratégiát, mely egyértelművé tette, hogy nem elég csupán az élelmiszerláncban ügyelni az egyes láncszemek biztonságára, saját háztartásunkban is figyelemmel kell lennünk. Az Ételt csak okosan! kampány tulajdonképpen ezt hivatott teljesíteni, mely több területen is segíti a fogyasztókat:

  • a szállításból eredő élelmiszerbiztonsági kockázat csökkentése érdekében előnyben részesíti a helyi élelmiszer-előállítókat
  • felkészíti a fogyasztókat az élelmiszerek eladásának szabályos feltételeire, mely kiterjed a kihelyezés, csomagolás, tárolás, nyomon követés és kiszolgálás alapvető szabályaira
  • segíti a fogyasztókat, hogy elsajátítsák azokat a helyes konyhatechnikai módszereket, amelyek révén csökkenthetik a nem megfelelő élelmiszerkezelésből eredő megbetegedések kockázatát

Sok ételmérgezés történik a háztartásokban

Magyarországon ma becslések szerint évente több mint 3 millió ember betegszik meg élelmiszer eredetű megbetegedésekben, melynek 70%-a a háztartásokban történik az élelmiszerek nem megfelelő tárolásának és/vagy feldolgozásának következtében. Probléma az is, hogy a megbetegedett emberek alig 10 %-a fordul orvoshoz, pedig kb. 15%-uk szorulna kórházi ápolásra . Egy kis odafigyeléssel, a higiéniai szabályok betartásával, valamint a megfelelő konyhatechnológiai ismeretek birtokában, ez a szám jelentős mértékben visszaszorítható.

Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra