Vigyázz, kész... grillszezon!

Lázasan figyeljük a hétvégi időjárás-jelentést, hátha előszedhetjük a fészerből a grilleszközöket. Ám ahhoz, hogy valóban egészséges étel kerüljön a rostélyról a tányérra, nem árt odafigyelnünk az alapanyagokra és a helyes sütési technikára!

A frissensültekkel ellentétben a grillezett ételekhez alig kell zsiradékot használni, mindössze a páchoz szükséges némi jó minőségű olaj. A napraforgóolaj mellett többféle egészséges növényi zsiradék közül választhatunk, de arra ügyeljünk, hogy hőstabil fajtákkal pácoljunk! Ezek zsírsavösszetétele (vagyis a bennük található telített és telítetlen zsírsavak aránya) különbözik a hő hatására hamarabb lebomló olajokétól.

Bátran próbálkozzunk a szőlőmagolajjal, a kukoricacsíraolajjal vagy a többféle olajból készült keverékekkel, a hidegen sajtolt fajtákat azonban ezekből is mindig nyersen, salátákhoz fogyasszuk, azok sütésre ugyanis nem alkalmasak. A pácolás után a zsiradékot csepegtessük le a húsról, és később se locsoljuk, kenegessük vele, mert a parázsba hulló zsiradék megéghet, így rákkeltő vegyületek szabadulnak fel. Mire a hús a grillrácsra kerül, szinte alig tartalmaz zsiradékot, de ha koleszterinszegény vagy fogyókúrás ételt szeretnénk készíteni, mindenképpen a sovány húsok közül válasszunk. A kolbászok, szafaládék helyett pácoljunk be jó minőségű sertéskarajt, combot, marhabélszínt vagy hátszínt, és a friss halakról se feledkezzünk meg.

Száműzhetjük a fehér kenyeret, ha ízletes grillezett zöldségköretet készítünk: kerüljön a rácsra hagyma, cukkini, padlizsán, répa, kaliforniai paprika, brokkoli, gomba, sütőtök és kukorica. Az értékes vitaminok az ételben maradnak, ha a zöldségeket csak 10 percig sütjük. (Bár a C-vitamin igen hőérzékeny, a legtöbb vitamin és ásványi anyag nem pusztul el, akár hosszas főzés vagy sütés során sem.) Ráadásul a zöldségek enyhén roppanósak maradnak, vagyis az egészséges emésztést elősegítő rosttartalmuk sem vész el. Az alufóliába csomagolt, hamuban sült burgonya is zsírmentes, egészséges köret.

Semmi pác-só és tartósítószer

Sajnos a grill sem egészséges, ha nem megfelelő minőségű alapanyagokból készül, vagy rendszeresen megég az étel. Bár csábítóak lehetnek az előre pácolt, csomagolt csirkecombok és kolbászok, jobb, ha egy kicsivel több időráfordítással magunk készítjük el a páclevet. A szakértő szerint a legtöbb csomagolt húst nitrites pác-sóval teszik ízletessé, mely jellegzetes aromája mellett óvja a húst az ételmérgezést is okozó baktériumoktól és azok spóráitól. Védőfunkciója és ízletessége ellenére azonban igen káros az egészségre: reakcióba lép a húsban található fehérjéket felépítő aminosavakkal, így rákkeltő hatású, úgynevezett nitrozamin vegyület keletkezik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hasonlóan egészségtelenek a csomagolt ételekben található tartósítószerek és ízfokozók, ezért is érdemes inkább otthon pácolnunk a húst. Ha nincs kedvünk az ízesítéssel bajlódni, zacskós fűszerkeveréket is vásárolhatunk, de olvassuk el az összetevők listáját, így kikerülhetjük a felesleges adalékanyagokat.

Ugyanez igaz a salátaöntetekre is, inkább keverjünk joghurtos, citromos-olívás vagy balzsamecetes-olajos dresszinget friss zöldfűszerekkel: rozmaringgal, bazsalikommal, metélőhagymával, zsályával. C-vitamin-dús lesz az öntet, ha petrezselymet is vágunk bele, a fokhagyma pedig megtisztítja szervezetünket a vírusoktól és baktériumoktól.

A grillezés lelke: a sütési technika

A faszenes sütés során szén-monoxid szabadul fel. A színtelen és szagtalan gáz fulladáshoz vezető mérgezést okozhat, így zárt térben tilos a grillezés! Ha megégetjük az ételt, rákkeltő vegyületek keletkeznek, így idővel nő a daganatos betegségek kialakulásának esélye. Ha azonban körültekintően fogunk hozzá a sütögetéshez, nem kell aggódnunk! Helyes grillezési technika mellett a húst külső kéreg fedi be, mely megakadályozza, hogy kiszáradjon, így megőrzi porhanyósságát, finom fűszeres ízét, mégsem keletkeznek rákkeltő anyagok. A túl erős láng azonban megégeti a hús külsejét, belül pedig nyers, esetleg véres marad. A füst szintén nem tesz jót az ételnek, inkább várjuk meg, amíg parázslani kezd a faszén. Faszénbrikettet is keverhetünk a faszénhez, mert annak nagyobb és tartósabb a hőleadása. Akkor megfelelő a parázs, ha egyenletesen fehér, és mindenhol ugyanúgy izzik. Később a parázsdarabkák összehúzásával szabályozhatjuk az erősségét.

Papír- és kartonhulladékot, szemetet ne égessünk az étel alatt, a fenyő aromája és a kezelt deszkák szintén veszélyes anyagok. A tűlevelekkel inkább a sütés végén varázsoljunk finom illatot, miután lekerültek az ételek a rácsról. Érdemes a különböző típusú fogásokat (pl. a csirkét és a halat) külön sütni, hogy ne keveredjenek az ízek. Gyakori hiba, hogy a rácsot megkenjük zsiradékkal, vagy sülés közben locsoljuk a húst, ugyanis a lecsöpögő zsír megég, és füstölni kezd. Tegyünk a rácsra egyszer használatos alumínium grillfóliát, vagy süssünk a parázs fölött nemesacélból készült grillburkon, esetleg vékony kőlapokon.

A kerti partik királyai - receptek 4 személyre Csevapcsicsa Hozzávalók: 40 dkg darált marhahús, 40 dkg darált birkahús, 40 dkg vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, őrölt feketebors A húsokat zúzott fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük, majd jól összegyúrjuk egy kevés hideg vízzel. Érdemes hűtőben érlelni egy éjszakát. Másnap 40 kis rudat formázunk belőle, és nyársra húzva parázs felett minden oldalukat ropogósra sütjük. A húsarányokat és a fűszerezést ízlés szerint változtathatjuk. Sopszka saláta Hozzávalók: 2 kígyóuborka, 2 húsos zöldpaprika, 4-5 paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg juhsajt, 5-6 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet, só Az uborkát hosszában négybe vágjuk, majd egycentis darabokra szeljük, a zöldpaprikát félcentis csíkokra aprítjuk, a paradicsomokat nyolc részre vágjuk. A megtisztított, félbevágott hagymát nagyon vékony csíkokra szeleteljük. Az így előkészített zöldséget összekeverjük, megsózzuk, és az ecetes olajban megforgatjuk. 1-2 óráig pihentetjük, hogy az ízek összeérjenek, majd tálalás előtt a juhsajtot a tetejére morzsoljuk.

A mézédes csirkeszárnyak, illetve a mellé dukáló amerikai káposztasaláta (Coleslaw saláta) receptje mellett a májusi-júniusi Nők Lapja Egészségben a grillezést igazán felejthetetlenné varázsoló salátaöntetek receptjét is megtalálja, akárcsak a rozmaringos-mentás bárányszelet és a marokkói saláta leírását. Keresse az újságárusoknál, vagy fizessen rá elő a oldalon!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.