Vigyázzunk a szívünkre. Ezek a mikrotápanyagok segíthetnek

Egy átfogó tanulmány szerint az alábbi mikrotápanyagok bevitelére érdemes odafigyelni, ha szívünkön viseljük szívünk egészségét.

Korábbi tanulmányokból már kiderült, hogy az antioxidánsok jótékonyan hatnak a szívre, valószínűleg azért, mert csökkentik a szívbetegségek kialakulásához hozzájáruló stressz hatásait. A WebMD cikke szerint azonban egy nemrég megjelent tanulmány szerzői arra jutottak, hogy az antioxidánsokat – például omega-3 zsírsavakat, folsavat és koenzim Q10-et – tartalmazó étrend-kiegészítők jó hatással lehetnek szívünk egészségére. 

Átfogó tanulmányuk elkészítéséhez a kutatók csaknem 900 tanulmány eredményeit, így összesen nagyjából 900 ezer alany adatait nézték át, és megállapították, hogy a mikrotápanyagok némelyike csökkentette a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke vagy a halálozás kockázatát, míg másoknak látszólag nem volt hatásuk erre, megint mások pedig potenciálisan károsnak tűntek.

szív egészsége, mikrotápanyag, étrend-kiegészítők
Egyes mikrotápanyagok bevitelére érdemes odafigyelni, ha szívünkön viseljük szívünk egészségét. Fotó: Getty Images

Ezek segíthetnek megőrizni szívünk egészségét

A kutatócsoport tagjai szerint az alábbiak rendszeres bevitelével sokat tehetünk szívünk egészségének megőrzéséért.

Azt írják, érdemes a halakban, a diófélékben és a növényi olajokban is megtalálható omega-3 zsírsavakat, illetve a szintén növényi olajokból, diófélékből és magvakból nyerhető omega-6 zsírsavakat is rendszeresen pótolni. Javasolják továbbá, hogy figyeljünk a folsav, a magnézium, a cink, a koenzim Q10 és az L-arginin nevű aminosav pótlására is – ez utóbbit olyan fehérjékben gazdag élelmiszerek fogyasztásával is bevihetjük, mint például a halak, a vörös húsok, a csirkehús, a szója, a tejtermékek, a bab vagy a gabonafélék. Nyáron pedig egy nem esszenciális aminosav, az L-citrullin miatt is érdemes sok görögdinnyét enni.

Az úgynevezett alfa-liponsav is fontos mikrotápanyag lehet szívünk egészségének védelme szempontjából. Ez egy antioxidáns, amely a szervezetben természetes módon termelődik, és az élelmiszerekben is megtalálható. Aki odafigyelne a bevitelére, annak érdemes vörös húsokat, sárgarépát, céklát, spenótot, brokkolit és burgonyát is fogyasztani. A kutatók kiemelték a melatonin fontosságát, illetve a növényi alapú polifenolok, mint a katechin, a kurkumin, a flavanol, a genistein és a kvercetin szívbarát szerepét is.

Az omega-3, a folsav és a koenzim Q10 hatásai

A tanulmány szerzői szerint a felsorolt mikrotápanyagok közül sok csökkentette a vérnyomást, a koleszterinszintet és az inzulinszintet is. Az omega-3 zsírsavat tartalmazó kiegészítőkről azt mutatták ki, hogy 7 százalékkal csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozást, 14 százalékkal a szívkoszorúér-betegséggel kapcsolatos eseményeket és 15 százalékkal a szívroham rizikóját. A folsavtartalmú étrend-kiegészítők kapcsán azt írták, ezek 16 százalékkal csökkentették a stroke kockázatát, a koenzim Q10 pedig 32 százalékkal mérsékelte a szívelégtelenségben szenvedő betegek összes halálozását.

Egyes teafajták különösen jót tesznek a szívünknek, de nem mindegy, hogyan fogyasztjuk őket. Korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, mire kell figyelni, hogy maximálisan kihasználhassuk az italok pozitív egészségügyi hatásait.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Melyek a nem előnyös vagy semleges mikrotápanyagok?

A fentiekkel szemben a béta-karotin-tartalmú étrend-kiegészítőkről azt írták, hogy 9 százalékkal növelték a stroke kockázatát, 10 százalékkal az összes halálokot, és 12 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozást. Végül pedig azt is hozzátették, hogy eredményeik tanúsága szerint hosszú távon a C-, a D- és az E-vitamin, valamint a szelén nem mutatott hatást a szív- és érrendszeri betegségek kimenetelére vagy a 2-es típusú cukorbetegség kockázatára nézve.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.