Gyógyvíz minősítést azok az ásványvizek kaphatnak, amelyek fizikai tulajdonságaiknál vagy kémiai összetételüknél fogva igazoltan gyógyító hatásúak. Ezek fogyasztása orvosi javallatra történhet, előírt adagban és módon, hiszen mind a hiányos, mind az egyoldalúan túlzott, vagy általában a nem megfelelő mennyiségű ásványi anyagbevitel a szervezet működésének zavarát okozhatja. Van gyógyvíz, mely összetevői alapján csupán valamilyen hiánybetegséget kezel és olyan is, amely a szervezet egyensúlyát helyreállítani képes, koncentrált, magas ásványi só tartalommal rendelkezik.
Egyszerű hévizek
A természetes források vize abban az esetben tekinthető hévíznek, ha hőmérséklete 20 Celsius fok fölött van, a mélyfúrású kutak közül pedig azok, amelyek hőmérséklete legalább 25 fok. A kémiai elemzéssel tíz csoportba sorolták a gyógyhatású ásványvizeket. Az egyszerű hévizek kevés oldott szilárd anyagot tartalmaznak. Gyógyító hatásuk különösen reumás betegségek esetén kétségtelen. Ismertebb egyszerű hévízforrásaink Budapesten, Római-fürdőn, Pünkösdfürdőn, Csillaghegyen, Esztergomban és Kácsfürdőn vannak.
Egyszerű szénsavas (savanyú) vizek
Azok a természetes eredetű gyógyvizek tartoznak ide, amelyek egy liter vízben egy grammnál több szabad széndioxidot tartalmaznak. Magyarországon ilyet találunk a Nógrád megyei Maconkán (Kisterenye mellett), Répcelakon és Mihályiban.
Alkalikus vizek
Az alkalikus gyógyvizek főképp nátrium- és hidrokarbonát-ionokat, vagyis a jól ismert szódabikarbóna ionjait tartalmazzák. Leginkább ivókúrára használják gyomorsav-túltengés, gyomor-, bélhurut és légúti hurut esetén. Alkalikus vizeink közül legnevezetesebb gyógyvíz a bükkszéki Salvus víz, de található Kisterenyén, Nagyszénáson, Túrkevén, Békésen, Szolnokon, Tótkomlóson, Gyopárosfürdőn, Gyulán és Makón is. Alkalikus savanyúvíz van Balfon és Szécsényben.
Földes-meszes vizek
Ezeknek a gyógyvizeknek fő alkotórészeik a kalcium-, a magnézium- és a hidrokarbonát-ionok. Reumás betegek kezelésére alkalmasak. Földes-meszes hévize van a budapesti Császár, Lukács, Rác, Rudas és Gellért fürdő egyes forrásainak. Ha szénsavat is tartalmaznak, szív- és gyomorbetegek kezelésére használják. Hideg, szénsavas földes-meszes forrásokat és kutakat találunk Balatonfüreden, Csopakon, Székesfehérváron, Kékkúton, Mohán.
Kloridos, illetve konyhasós vizek
A konyhasó nátrium- és kloridionokat tartalmaz. Előnyösek reuma- és a női szervek betegségei esetén, ivókúrában pedig a nyálkahártyák hurutjait befolyásolják kedvezően. Konyhasós gyógyvizeink lelőhelyei: Hajdúszoboszló, Debrecen, Pesterzsébet, Eger, Karcag, Sóshartyán és Cserkeszőllő. Hasonló hatásuk van az alföldi sziksós tavaknak (Kakasszék, Gyopáros, Dunapataj, Nyíregyháza-Sóstó stb.).
Keserűvizek
E gyógyvizek jellegzetes keserű ízét a szulfátion adja. A glaubersós vizek ezen kívül főleg nátrium-, a keserűsós vizek magnéziumiont tartalmaznak. Hashajtó hatásuk jól ismert, hígítva a gyomor- bél-, máj- és epebetegek ivókúrára használják. Szulfátos vizek: Kelenföld és Budaörs határában a Hunyadi János, az Igmándi, a Ferencz József víz, a tiszajenői Mira víz.
Vasas vizek
A vastartalmú vizekből a vas a bőrön át, fürdéskor is felszívódik a szervezetbe, de a vashiány okozta vérszegénység esetén inkább ivókúrától várható eredmény. Ilyen a parádi Clariss- és István-forrás, a mohai Stefánia-forrás vize.
Kénes vizek
Fürdő formájában is alkalmasak arra, hogy a szervezet kénhiányát pótolják. Intenzív hatásúak, leginkább a reumás betegek és egyes bőrbetegségekben szenvedők kezelésére használják. Kénes forrásvizek: Budapesten az Imre, a Lukács és a Rudas fürdő egyes forrásai, Harkány, Parád, Erdőbénye, Aranyosfürdő, Balf több forrása. Kénes termálvize van Hévíz és Mezőkövesd fúrt kútjainak is.
Jódos-brómos vizek
Általában a jód- és brómtartalom mellett egyben konyhasósak is. Reuma, női szervek betegségek és egyes bőrbajok esetén alkalmazzák. Hajdúszoboszlón és Debrecenben meleg, Pesterzsébeten hideg vizű források találhatók. Ivókúrában a jód erélyesen hat a pajzsmirigyre, ezért kanalas mennyiségben rendelik. A sóshartyáni vizet palackozzák is.
Radioaktív vizek
A radioaktív gyógyvizek rádiumiont és rádiumemanáció-gázt tartalmaznak. Fürdő, belégzés és ivókúra formájában is hatásosak. Fájdalomcsillapító hatásuk van, befolyásolják az anyagcserét és a belsőelválasztású mirigyek működését - ezért aztán régen fiatalító hatást tulajdonítottak nekik. Radioaktív vizek: a Rudas, az Imre és a Gellért-fürdő forráscsoportjai, Eger, Miskolc-Tapolca termálfürdői és a hévízi tó. Kapcsolódó cikk