9 lépés a rossz lehelet ellen

A rossz leheleten viszonylag könnyű javítani. Csak be kell tartani az alábbi egyszerű lépéseket. Ha azonban ezek nem segítenek, akkor nem árt orvoshoz fordulni a személyre szabott tanácsért.

1. Fogmosás, fogtisztítás

A plakk, a fogakra rátelepülő ragadós bevonat összegyűjti a baktériumokat, amelyek a rossz leheletet okozzák. Ha a rágás után hátramaradnak élelmiszerdarabkák a fogak között, az is hozzáteszi a magáét a szájszag kialakulásához.

Ezen fogmosással lehet segíteni. Legalább napi két alkalommal szükséges fogat mosni, és fogvájóval, de inkább a fogak közötti szűk résbe is beférő fogselyemmel egyszer tisztítást végezni. A száj és a fogak tisztítását azonban nem érdemes túlzásba vinni, mert elkopik a fogak felülete, ami előkészítheti a szuvasodást.

2. A szájöblítés is hasznos

A szájvíz extra védelmet ad a baktériumok ellen. A friss menta íztől mindenki jobban érzi magát. A szájvíz azzal, hogy megöli a baktériumokat, a rossz lehelet okát a forrásánál szünteti meg. A szájöblítés vízzel is hasznos, mert segít a megfelelő lehelet megtartásában. Különösen étkezés után érdemes erre gondot fordítani, és megszabadulni a fogak zugában megakadó élelmiszermaradványoktól.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

5 fogápolási tanács, melyet érdemes megfogadni

3. A nyelv megtisztításával sok baktériumtól lehet megszabadulni

A nyelven lévő vékony lepedék otthonául szolgálhat bűzt keltő baktériumoknak. Ezeket úgy lehet legkönnyebben eltávolítani, hogy a fogkefével óvatosan átsimítjuk a nyelvet. Vannak olyan fogkefék , amelyeknek a fején nyelvtisztító felületet is kialakítanak, illetve külön nyelvtisztító eszközöket is lehet vásárolni.

4. Kerülje az olyan élelmiszereket, amelyektől savanyú a lehelet

A hagymától és a fokhagymától szagos leheletet nem veszi jó néven senki. Ezek elég erősen illatoznak ahhoz, hogy a fogmosás se segítsen. Ráadásul a kellemetlen aromák nemcsak a szájból gomolyoknak elő, hanem bejutnak a véráramba, azzal a tüdőbe, s onnan kilélegezve kellemetlen szájszagot árasztanak. Itt nincs más segítség, mint kerülni kell a fogyasztásukat, ha az ember dolgozni megy, vagy barátokkal találkozik. Vannak sportolók, akik persze szándékosan fogyasztanak ilyen étkeket, hogy "illathadviseléssel" zavarják meg az ellenfelüket.

Ha társaságba megyünk, érdemes elkerülni a hagyma fogyasztását

Ha társaságba megyünk, érdemes elkerülni a hagyma fogyasztását

5. A dohányzársól le kell szokni

A dohányzás rákot okoz, károsíthatja az ínyt, beszennyezheti a fogakat, és megalapozza a rossz lehelet. A nikotinfüggőség nehezen küzdhető le, de orvosi tapaszok segíthetnek megfékezni a cigaretta iránti heves vágyat. Ha még így is túl nagy a feladat, érdemes orvossal beszélni a leszoktató programokban való részvételről, vagy olyan gyógyszerek szedéséről, amelyek segítenek megszabadulni e káros és egyre drágább szokástól.

6. A rágógumi komoly fegyver a baktériumok ellen

Az étkezéseket gyakorta édességek fogyasztásával zárjuk le. A baktériumok pedig szabályosan imádják a cukrot. Csakhogy azt lebontva savakat termelnek, amelyek erodálják a fogfelszínt, és megnyitják az utat a fogszuvasodás előtt. Ráadásul az egész folyamatot a rossz szagú lehelet kialakulása kíséri. Ezért étkezés után mindig érdemes cukormentes rágógumit rágcsálni, mert megtisztítja a fogakat, eltünteti a plakkot, és nyáltermelésre serkent. A nyállal együtt pedig az oldott cukor és a rossz lehelet lehetősége is távozik, mert a baktériumok éhen maradnak.

7. Nem csak a fog-, hanem a fogínyápolás is elengedhetetlen

Ínybetegségek is okozói lehetnek a rossz leheletnek. A baktériumok a fogak alján, az ínyhús alatti zsebekben gyülekeznek, és előállítják a nemkívánatos szagot. Az ínybetegségeket legjobb orvossal, különösen erre specializálódott orvossal kezeltetni.

8. Nedvesítse meg a száját!

Az elegendő nyál hiánya fogszuvasodáshoz és a rossz lehelethez vezet. Aki hajlamos rá, hogy kiszáradjon a szája, igyon sok vizet a nap folyamán. De rághat cukormentes rágógumit, vagy szopogathat cukormentes kemény cukorkát is. Éjjel pedig érdemes megpróbálni párásító berendezést működtetni.

9. A fogorvost érdemes rendszeresen látogatni

Ha a rossz lehelet a fenti műveletek ellenére sem múlik el, érdemes elmenni a fogorvoshoz. A rendelkezésére álló eszközökkel ugyanis meg tudja állapítani a kellemetlen szag forrását, illetve kiszűrheti, hogy a probléma kapcsolódik-e esetleg valamilyen betegséghez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra