A fognyaki szuvasodást élesen el kell különíteni a fognyaki kopástól, érzékenységtől. Míg ugyanis utóbbi inkább adottság, és helytelen fogmosási technika miatt alakul ki, addig a fognyaki szuvasodás hátterében egyértelműen az érintettek nem megfelelő szájhigiéniája áll.
Fognyaki szuvasodás nemcsak idős korban alakul ki, hanem fiatalabbaknál is megjelenhet: ha valaki rosszul mossa a fogát, akár egészen fiatalon is kialakulhat. Érintheti már a tejfogakat is, bár ez esetben oka más, mint a felnőttek esetében. Manapság végképp ritka, hogy az érintettek gyerekek legyenek. A rendszeresen fogorvoshoz járó pácienseknél kisebb gyakorisággal alakul ki fognyaki szuvasodás, ők ugyanis eleve jobban figyelnek fogaikra.
A fognyaki szuvasodás oka, hogy az érintettek nem figyelnek kellőképp fogaik tisztítására, illetve a szájhigiéniára . Közvetlen oka, hogy ezen a területen ott marad a lepedék, majd a fogkő. Emiatt a kérdéses területet még kevésbé lehet tisztítani, a baktériumok nagyon megtelepednek rajta. Ennek következtében kezd el szuvasodni a fognyaki rész.
A problémás terület érzékeny is lehet, bár ez nem igaz minden esetre - és ugyan elsőre talán furcsán hangzik, tulajdonképpen azok a betegek a szerencsésebbek, akiknek a fogai érzékenyebbek: náluk ugyanis hamarabb észlelik a bajt. Fájdalmat az előrehaladott fognyaki szuvasodás sem feltétlen okoz - ugyanúgy, ahogy a rágófelszínen vagy a fogak közt kialakuló szuvasodás sem. Ez minden esetben egyénfüggő: vannak betegek, akik azt is alig észlelik, amikor a fognyaki szuvasodásuk már az ideg közelében van.
Ha a fognyaki szuvasodást időben felfedezik, és még csak egy fehér csík alakult ki, akkor a folyamat jó fogmosással megfordítható. A fehér csík nagy eséllyel ilyenkor is megmarad, de nem puhul föl, és nem kezd el komolyan szuvasodni. Ha a szuvasodás már kialakult, akkor a kezelés egyértelműen a szuvas rész eltávolítását jelenti fúrással, amit a fogban keletkezett luk betömése követ. Emellett fontos, hogy a beteget motiválják rá, hogy jobban törekedjen a szájhigiéniára, vagyis helyesen mossa a fogát. Ha nem teszi meg, akkor egy év múlva a betömött fog tovább fog romlani, szuvasodása folytatódik.
Ha a fognyaki szuvasodás már olyan mély, hogy az ideg közelében van, akkor az ideg megsérülhet, be is gyulladhat, ami miatt gyökérkezelésre van szükség. A gyökérkezelésnek szövődménye lehet a fog elvesztése, az élettelen fog ugyanis szét is törhet. Ehhez viszont hozzátartozik, hogy a fognyaki szuvasodás jellemzően nem önmagában jelentkezik: a rossz szájhigiénia ugyanis egyéb helyen is szuvasodást okozhat. Az érintettek foga általában alapból is gyengébb, így elvesztése jellemzően több okkal függ össze, nem egyedül a fognyaki szuvasodás eredményezi.
A fognyaki szuvasodásról részletesebben a Betegségek A-Z rovatban olvashatnak !