A leggyakoribb hibák fogmosáskor

"Ne együnk túl sok édességet, és naponta kétszer mossunk fogat" - ezek a legtöbb ember számára ismerős tanácsok fogaink épségének megőrzése érdekében. Néhány tévhittel és hibával viszont nem árt végre leszámolni.

Nem mossuk elég ideig a fogainkat

A fogak sikálása kiemelten fontos, mert így tudjuk eltávolítani a plakkokat. A plakk savtermelő baktériumokból és ételmaradékból összeálló lepedék, amely a fogakon és az íny alatt is megtelepedhet. A fogorvosok azt javasolják, hogy minden este, illetve a nap során még egyszer legalább két percet szánjunk a fogmosásra - ez az idő elég, hogy eltávolítsuk a problémát okozó baktériumokat.

Milyen fogkefét használjunk? Szakemberek szerint a kisebb fejű verziókkal könnyebben tisztíthatók a problémás helyek is, a közepes keménységű sörték pedig segítenek a hatékony lepedékeltávolításban anélkül, hogy az ínyt és a fogzománcot felsértenék. A reklámokban sokszor halljuk, hogy az elektromos fogkefék hatékonyabbak lehetnek manuális társaiknál, de maga a mosás a lényeg.

Nem megfelelő fogkrémet használunk

Vannak, akik ódzkodnak a fluoridos fogkrémektől, de az iflscience.com azt írja, a mosás mellett a fluoridnak is nagy szerepe van fogaink épségének megőrzésében: nemcsak az ásványi anyagokat segít pótolni, hanem erősíti is a fogakat. Azt javasolják, 1350-1500 ppm (ennyi milligramm jut egy kilogramm fogkrémre) fluoridtartalmú pasztát válasszunk fogaink épségének, mosolyunk szépségének megőrzésére.

A kétperces mosás és a megfelelő fogkrém használata mellett is előfordulhat, hogy valahol lepedék maradt a fogainkon, ezért jó néha plakkfestő tablettával is ellenőrizni, hogy mindenhol hatékony munkát végeztünk-e.

Milyen fogkefét használjunk?
Milyen fogkefét használjunk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Alaposan öblítsük ki a szánkat fogmosás után!"

Az öblítést nyugodtan mellőzhetjük, különösen este, amikor a fogak átsikálása után többségünk rövidesen aludni tér. Alvás közben ugyanis kevesebb nyál termelődik a szánkban, emiatt csökken a természetes védelem is a lepedékképző baktériumok ellen.

Ha viszont alapos fogmosás után a fogkrémet nem öblítjük ki bő vízzel, akkor így még nagyobb védelmet nyújthatunk a fogainknak - kutatások szerint akár 25 százalékkal csökkentheti ez a fogak romlását. Érdemes hát mellőzni azt az utolsó öblítést!

"Bármikor ehetek édességet, ha figyelek a mértékre"

A súlygyarapodás-, illetve a fogromlás elkerülése miatt egyaránt fontos mértéket tartani a cukros ételek, italok fogyasztásában, de szakemberek szerint nemcsak az fontos, hogy mennyi édességet eszünk-iszunk, hanem az is, hogy a nap folyamán hányszor. A fogápolási szakértők szerint ajánlott legfeljebb napi négy alkalomra korlátozni a cukorbevitelt. Azt javasolják, hogy igyuk enélkül a forró italokat, és korlátozzuk a nassolást.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.