A megfelelő táplálkozás véd a fogszuvasodás ellen

A fogak és a száj egészsége hozzájárul teljes egészségi állapotunkhoz és jó közérzetünkhöz. A rossz fogak nemcsak rossz táplálkozást vonnak maguk után, de hátrányosan befolyásolhatják a beszédkészséget és az önbecsülést is.

Sajnos a fogászati kezelések általában igen költségesek, az ajánlott féléves szűrővizsgálatról mégsem érdemes lemaradni. A mai modern technikának köszönhetően a fogápolás egyáltalán nem olyan fájdalmas, ahogyan emlékeinkben élhet, de fogaink megfelelő állapotát illetően sokat tehetünk mi magunk is, méghozzá táplálkozásunk által. Bár a legtöbb országban a fejlett fogápolási technológiáknak köszönhetően csökkent a fogszuvasodás mértéke, a nem megfelelő étkezési szokások még mindig nagy szerepet játszanak a probléma kialakulásában. Lássuk, mit tehetünk étkezésünkkel fogaink egészségéért!

rossz fogak, fogszuvasodás, fogorvos, fogászat
A rossz fogak nemcsak rossz táplálkozást vonnak maguk után, de hátrányosan befolyásolhatják a beszédkészséget és az önbecsülést is. Fotó: Getty Images

Erjeszthető szénhidrátok

A fogszuvasodás elkerülésére a legtöbb fogorvos azt tanácsolja, hogy kerüljük a cukrot és a cukros ételek fogyasztását. Mára már egyértelműen bizonyítást nyert, hogy az erjeszthető szénhidrátok hozzájárulnak a fogszuvasodáshoz, így például a cukor és a cukortartalmú édességek, a tésztafélék, a rizs, a burgonyachips, a gyümölcsök és a kenyér is.

Élelmiszerek jellemzői

A fogszuvasodás kialakulását nagyban befolyásolja az egyes élelmiszerek állaga is, vagyis az, hogy mennyire ragad bele a fogakba. Azok az élelmiszerek, amelyek gyorsan távoznak a fogak közül, kevesebb problémát okoznak, mint azok, melyek megtapadnak a fogakon. A chipsek és a kekszek például hosszabb ideig megtapadnak, mint a karamella vagy a gumicukorka, ugyanis utóbbiak olyan cukrokat tartalmaznak, melyek a nyál által feloldódnak.

Az étkezés gyakorisága

Egyelőre még nem bizonyított, hogy a gyakori szénhidrátfogyasztás kapcsolatban lenne a fogszuvasodás kialakulásával. Ugyanakkor minden alkalommal, amikor szénhidráttartalmú ételt vagy italt fogyasztunk, savas közeg alakul ki a szájban, és ezáltal megjelennek a fogszuvasodást okozó baktériumok. Ez a folyamat az étkezés vagy ivás után 20-30 percig tart, vagy akár hosszabb ideig is, ha ételmaradék ragad a fogak közé. Két étkezés között a nyál segít a savak semlegesítésében és a száj pH értékének helyreállításában. Viszont, ha túl gyakran eszünk vagy iszunk szénhidráttartalmú ételeket, italokat, a fogzománc nem tud ellenállni, és a szuvasodás folyamata elkezdődik. Az egész napos nassolás és állandó eszegetés éppen ezért nem javasolt.

Élelmiszerek a védelemért

Ma már vannak élelmiszerek, melyek segítenek a szuvasodás elleni harcban. A kemény sajtok például növelik a nyál termelődését. A sajtok ugyanakkor tartalmaznak kalciumot, foszfátot és kazeint, tejfehérjét, amelyek védenek a szuvasodástól. Éppen ezért javasolt az étkezést sajttal befejezni.

Fogbarát termékek

Találkozhatunk olyan termékekkel is, melyek segítenek a fogak védelmében. Ilyen például a xilit, melyet felhasználnak rágógumikhoz is, de sütemények, édességek édesítésére is kiváló. A szájban lévő baktériumok a xilitet nem tudják hasznosítani, ezáltal nem tudnak a fogszuvasodást előidéző savakat sem termelni. Érdemes minél gyakrabban használni belőle.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra