A Journal of Dental Research című szaklapban megjelent tanulmány szerint a telített zsírsavak nem csak a testre, de a fogakra is káros hatással vannak.
A telített zsírsavak gyulladásos reakciót váltanak ki a szervezetben, ami az egyik fő ok-okozati tényező, amely a különféle fogínybetegségek hátterében áll. A szakemberek megállapították, hogy a telített zsírsavak - melyek főleg a zsíros húsokban, tejben, vajban, állati zsírban és egyes olajokban találhatóak meg - majdnem duplájára növelik a fogínybetegségeket, főleg a nemdohányzók esetében.
A japán kutatók egy olyan korábbi tanulmányt vettek kiindulópontnak, amelyben 264 egyént figyeltek meg, akik 2003-2004-ben voltak 75 évesek. Masanori Iwasaki, a Niigata Egyetem munkatársa, csapatával együtt azoknak az egyéneknek az adatait figyelte meg, akik 1998-ban, a fenti kutatás kezdetekor, 70 évesek voltak. Külön megvizsgálták a dohányosok és nem dohányzók telített zsírsavbevitelét, és még számos egyéb tényezőt - nem, jövedelem, végzettség, testtömeg-index - is figyelembe vettek. A nemdohányzó, magas telített zsírsav értékű alanyok és a nemdohányzó, alacsony telített zsírsav értékűek fogínybetegségre való hajlamának mértéke között igen nagy eltérést találtak, míg dohányosok esetében ugyanez a különbség nem mutatkozott meg.
A szakemberek vizsgálataikból azt a következtetést vonták le, hogy a telített zsírsav bevitelének csökkentése mindenképpen egészségügyi előnyökkel jár, ugyanakkor a tanulmány eredményeit néhány szakmabeli szkeptikusan fogadta, mondván, a kísérleti alanyokat túl rövid időn keresztül figyelték meg, ráadásul igen szűk keresztmetszetű korosztályra koncentráltak.
Animáció: HáziPatika.com