Árt a fogaknak a sok palackozott víz

Ahogy egyre kevesebb csapvizet iszunk, problémákhoz vezethet majd a fluoridhiány - sokan ugyanis az ásványvizet előnyben részesítik a csapvízzel szemben.

Míg a legtöbb ásványvizet palackozó cég égen-földön hirdeti, hogy terméke 100 százalékosan "tiszta" és "természetes", csak egész kevés fajtában lelhető fel a fluorid, amiről a legtöbb lakos azt hiszi, mindegyik tartalmazza. A fluor és más ásványok kombinációjából álló fluoridot az államok és helyi önkormányzatok a vezetékes vízhez adagolják. A cél az, hogy megelőzzék vele a fogszuvasodást. Ami a palackozott vizet illeti, a döntés teljes mértékben a gyártó cég kezében van. A legtöbben nem veszik rá a fáradságot. Az amerikaiak pedig évente 8,4 milliárd gallon (kb. 30 milliárd liter) palackozott vizet isznak meg a Beverage Market Corporation szerint.

A szakemberek szerint a csapvíz mellőzésével több lesz a lyukas fog és romlik a szájhigiéne. A gyermekek helyzete még inkább aggasztó. A Gyermekek Fogaiért Projekt vezetője, Dr. Burton Edelstein professzor ijesztőként jellemezte a gyermekek körében felmerülő fogszuvasodás mértékét: "Napjainkban a kétévesek tizedének, a négyévesek harmadának és az ötévesek felének már akad rossz foga. A fájdalom, a fertőzések, a működési zavarok és a kezeletlen problémák jelentős méreteket öltöttek."

Ha ez egyáltalán lehetséges, akkor hova illeszthető be a palackozott víz? 2009-ben a Kelet-Virginia Orvosi Egyetem felméréséből kiderült, hogy a szülök közel 70 százaléka itatja gyermekét boltban vásárolt vízzel, vagy kizárólagosan, vagy a csapvíz mellett. Választásukat azzal indokolták, hogy ennek a víznek jobb az íze és az illata, és nem kell tartaniuk a szennyeződésektől sem. Kétharmaduk nem tudta megmondani, hogy a palackozott vízből hozzájut-e gyermekük a szükséges fluoridmennyiséghez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Jonathan Shenkin, az Amerikai Fogorvos Szövetség szóvivője elmondta, hogy a fogyasztóknak nehézséget okozna kideríteni, melyik készítményben van ebből az anyagból, és ha van, akkor az elegendő-e. "Az eddig megjelent kutatások eredményei szerint a legtöbb gyári termékben 0,3 ppm-nél kevesebb a fluorid, ami jóval alatta marad az optimálisnak. Az Amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszerellenőrző Hivatal (FDA) nem írja elő a fluoridmennyiség feltüntetését, hacsak nem a gyártási eljárás során kerül bele. Emiatt a fogyasztók a sötétben tapogatóznak." A palackozott víz és a fogak állapota közötti összefüggés azonban csak feltételezés, nincs tudományos alapja. Shenkin elismerte, hogy "nem végeztek még kutatásokat annak kimutatására, hogy a palackozott víz fogszuvasodást okoz."

Shenkin emlékeztetett arra is, hogy az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) az ivóvíz fluoridozását a XX. század tíz legnagyobb egészségügyi vívmányainak egyikeként jellemezte. Edelstein is megerősítette, hogy a fluorid fontos eszköz a fogszuvasodás elleni küzdelemben. "Mindegy, hogy a fluorid miként kerül a fogak felszínére: fogkrémmel, vízzel, zselével, vagy más úton, több szempontból is igen hatásos. Erősíti a fog szerkezetét és meggátolja, hogy a baktériumok a cukrokat savakká alakítsák. Akkor a leghatásosabb, ha naponta többször is a célhelyre kerül. Ezért előnyös a fluoridozott víz fogyasztása, ráadásul a csapból kinyerni kényelmesebb és olcsóbb is. Ha azonban ezt felcserélik palackozott vízre, az apránként, de rendszeresen adagolt fluorid elvész, ami miatt a felnőttek és gyermekek egyaránt hajlamosabbak lesznek a szuvasodásra."

A Nemzetközi Palackos Víz Szövetség ( IBWA ) márciusban kiadott sajtóközleményében tagadta, hogy a palackos víz fogyasztása összefüggne a fogszuvasodás emelkedett kockázatával. Javaslatuk szerint mindenkinek utána kellene járnia, hogy mennyi fluoridot visz be naponta, valamint szakemberhez kellene fordulniuk tanácsért és javaslatokért.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.