Mi a legrosszabb, ami történhet ilyenkor?
Annyi fogkő rakódhat le, hogy periodontális betegség, illetve fogveszteség is előfordulhat, véli Melissa Thompson massachusettsi fogász. Egy idő elteltével ugyanis a stabilabb, keményebb sörték elkezdenek kihajlani és emiatt nem képesek a fogkő eltávolítására, ill. a fog és a fogkő közti területeket tisztítására.
A fogkő ráadásul nemcsak lyukasodást okozhat, ha nem távolítják el időben az íny környékéről, hanem gyulladást, irritációt is, ez pedig idővel gingivitishez vagy más ínyproblémákhoz vezethet - periodontális betegséghez, majd foghulláshoz, fogveszteséghez is.
3 havonta érdemes fogkefét cserélni
A jól működő fogkefének rugalmas sörtéi vannak, ha ezt már nem tapasztaljuk, az igencsak feltűnő jelenség. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a rosszabb állapotú fogkefékkel az emberek általában erősebben mosnak fogat, mintegy kompenzálva a fogkefe gyengébb tisztítóképességét. Ennek hatására ultraérzékennyé válhat ínyünk, valamint az ínyvonal környékén V alakú rovátkákra figyelhetünk fel.
Újrafertőzhetjük magunkat?
Ráadásul nem is fogjuk feltétlenül újrafertőzni magunkat, ha egy betegség után ugyanazt a fogkefét használjuk újra meg újra. A fogkefén ugyanis körülbelül 3 napig élnek a baktériumok és a vírusok, ezen idő után pedig testünk már általában letermelte azokat az antitesteket, amelyek védenek ellene, úgyhogy nem fogunk visszaesni. Ha azonban ez megnyugtat minket, nyugodtan vegyünk egy új fogkefét - már csak azért is, mert a hivatalos ajánlások szerint 3-4 havonta érdemes lecserélnünk. Ha új évszakhoz érkeztünk, érdemes lecserélni - hacsak nem használtuk el már hamarabb.