Ébredjen friss lehelettel! - a fogorvos tanácsai

Hazánkban is sokak számára jelent problémát a kellemetlen reggeli lehelet. A rossz szájszag kialakulásáról és a megoldásokról kérdeztük Dr. Sárközy Bencét, a Superdent Fogászati Centrum fogorvosát.

Napjainkban a mindennapi ápoltság része a friss lehelet. Mitől lesz mégis az embernek gyakran kellemetlen szájszaga?

A rossz leheletnek több oka is lehet. Az egyik legelterjedtebb a szájban lévő baktériumok elszaporodása, melyek idővel méreganyagot, illetve kellemetlen szagokat bocsátanak ki. Problémát jelenthetnek még a mandulában lévő mély lyukak, tüszőüregek, amik szintén felelősek a szájszagért. Természetesen a különféle ételek - például a hagyma vagy a hal - fogyasztása is elősegítheti a rossz lehelet kialakulását. Végül pedig ne feledkezzünk meg a dohányzásról sem, mely igen gyakran lehet a kellemetlen szájszag forrása.

Amellett hogy odafigyelek az étkezésre, és nem dohányzom, még mit tehetek azért, hogy mindig friss legyen a leheletem?

A legelső, és legfontosabb dolog, hogy legalább naponta kétszer fogat és nyelvet kell mosni. Fogmosás közben a nyelv hátsó részét is alaposan át kell dörzsölni, mert ezzel lehet eltávolítani a kellemetlen leheletet okozó baktériumokat. A fogmosáshoz ne csak fogkrémet használjon, hanem naponta egyszer fogselymet is, és naponta többször öblögessen szájvízzel. Fontos hogy sok vizet igyon, mert a folyadékhiány szájszárazsághoz vezet, ez pedig rossz leheletet okoz.

Napközben a legtöbb ember bekap egy rágógumit vagy egy mentolos cukrot, ha úgy érzi, hogy kellemetlen a lehelete. De mi a helyzet a reggeli rossz lehelettel?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Napközben az ember nyáltermelése megakadályozza a rossz leheletért felelős anaerob baktériumok szaporodását, így a friss lehelethez elegendő lehet egy mentolos rágógumi. Alvás közben azonban a szervezet nyáltermelése csökken, így kedvezőbb feltételek alakulnak ki a nemkívánatos baktériumok szaporodásához, ezért ébredünk kellemetlen szájszaggal. Természetesen ezt tovább erősítheti a nem megfelelő szájhigiénia, valamint a fogak között megtapadó ételmaradékok, amelyek szintén kiváló táptalajul szolgálnak a baktériumoknak. Ezen baktériumok tartós jelenléte aztán egyéb szájhigiéniás problémák, például fogínygyulladáshoz vagy szuvasodáshoz vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra