Ezért kell gyorsan pótolni a fogat

Ma már olyan esetekben is beültethető fogászati implantátum, amikor nincs megfelelő csontszövet baleset, vagy hosszan tartó foghiány miatt. Ilyenkor a fogászati csontpótlás lehet a megoldás, ami ma már rutineljárásnak számít.

„Akkor van csontpótlásra szükség, amikor egy fog hiányzik és a helyén a rendelkezésre álló anatómiai szituáció valamiért nem megfelelő. Ahhoz, hogy erre a területre implantátumot lehessen beültetni, először a csontot kell pótolni” – mondta be dr. Czinkóczky Béla, az elrontott és speciális implantációs esetek szakértője.

Ha kihúznak egy fogat és a hiány hónapokig fennáll, a fog helyén az állcsont elsorvad, összehúzódik, elvékonyodik. Ez azon túl, hogy esztétikai problémát is okozhat, ellehetetleníti, hogy ebbe a területbe implantátum ültetéssenek.

Ugyanaz a működési elv tapasztalható itt is, mint az izmoknál. Ha begipszelnek egy végtagot és azt hónapokig nem tudja a beteg használni, az izmok elsorvadnak. A fogak és állkapocscsont esetében is ugyanez történik. Ha nem használják, nincs funkcióban, azaz nincs rágás, akkor terhelés nélkül elsorvad.

A fogászati csontpótlás ma már rutineljárásnak számít

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egyre népszerűbb a fogbeültetés, ám ahhoz, hogy a siker száz százalékos legyen, több dologra is oda kell figyelni. Annak ellenére, hogy egy jó implantátumnak évtizedekig ki kell tartania, előfordulhat, hogy már a beültetés után gondok adódnak. Kattintson! Az elsorvadás néhány hónap alatt kialakulhat, és bár egyénenként változó, fél év leforgása alatt gyakorlatilag teljesen leépül a csont.

A szakértő hangsúlyozza, hogy a csontszövet életkortól függetlenül felszívódik, ha nincs terhelés alatt, a biológiai folyamatok a végkifejletet nézve ugyanazok, hajlamtól függően hosszabb vagy rövidebb idő alatt, de a sorvadás bekövetkezik.

A csontpótlás lényege, hogy az elsorvadt területet feltöltik, az átépül, becsontosodik, és állcsont lesz belőle.

Mivel pótolható a csont?

A csontpótlásra két megoldás létezik. Az egyik, amikor saját csontot alkalmaznak a csont építéséhez. Ez történhet szájon belülről vagy a szervezet más részéből kivett csontszövettel. A szájon belüli megoldás az egyszerűbb. Ilyenkor állcsontot ültetnek be arra a területre, ahol a pótlás szükséges, és egy beavatkozást, jó esetben egy sebet kell csak a betegnek átélnie.

Ha a csontpótlás szájon belül nem oldható meg, például olyan nagy mennyiségű szövetet kell pótolni, klasszikusan a csípőlapát, a térd alatt a lábszár, illetve a fejtető azok a helyek, ahonnan csontot lehet kivenni.

A másik módszernél, szintetikus vagy félszintetikus csontpótló anyagot használnak. Ennek a verziónak nagy előnye, hogy nem kell plusz sebet ejteni sem a szájban, sem a szájon kívül. Hátránya viszont, hogy ezeknek az anyagoknak a biológiai tulajdonságai kicsit különböznek az emberi csonttól , ezért a pótlások sikeressége, a volumene, a mérete elmarad a saját csonttól.

Minél előbb, annál jobb

Bármely módszert alkalmazza is a szakember, a végeredmény egy szövetazonos csont. A folyamat azonban lassú, a csontszövet 4-6 hónap alatt regenerálódik. Ha az új terület megérett, abba lehet beültetni az implantátumot. „Sokkal jobban járunk, ha nem várjuk meg, amíg teljesen felszívódik a csontszövet egy fog elvesztését követően, hanem mielőbb pótoljuk, mert utána jóval nehezebb építkezni” – tanácsolja Dr. Czinkóczky Béla.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.