A fluor
A fluor egy normál körülmények között gáz halmazállapotú, színtelen, nagy koncentárcióban sárgás-zöldes színű, szúrós szagú halogén elem. Vegyjele az F, nevének rövidítéséből származik, a latin "fluere" ige jelentése; lefolyik. A földkéreg tizenhetedik leggyakoribb eleme. A természetben főként kalcium-fluorid formájában fordul elő. Az emberi szervezet is fluorid formájában tudja fölvenni. A felnőtt szervezet néhány grammnyi fluorid-tartalommal rendelkezik. Szükségünk van rá a csontokban, különösen a csontképzéshez és a fiatal szervezetben a csontok növekedéséhez nélkülözhetetlen, szilárdító funkciójú anyag.
Fluorid "foggal-körömmel"
Mivel a fog is csont, a fogak fejlődéséhez éppúgy elengedhetetlen. Az apatit -kálcium-foszfát, kálcium-fluorid és kálcium-hidroxidból álló ásványi anyag - formájában beépült flourid nélkül a fogak nem lennének olyan kemények és ellenállóak. Az elmúlt évtizedekben pedig egyértelműen bebizonyosodott, hogy a fogszuvasodás elleni harcban kulcsszerepet játszik. A csontokban található a bennünk lévő fluorid 95%-a. A maradékon a haj, a bőr és a lábkörmök osztoznak.
Flourid-források
Az ivóvízből és a táplálékkal fölvehető fluorid, nem mindig és nem mindenhol fedezi a fogszuvasodás megelőzéséhez és a csontépítéshez szüksége mennyiséget.
Hol találhatunk még felvehető fluoridot?
- Külsőleg természetesen fluorid-tartalmú fogkrémekben, bizonyos vényköteles fluoridos gélekben, illetve fogorvosok által fölvihető fluorid-lakkokban, flouridos szájvizekben.
- A szájon át flourozott (és jódozott) sóval, különböző tabletták formájában vihető be. Magyarországon egyes ásványvizeknek is magas a flour-tartalma.
Mivel a fluort lehet túladagolni is, célszerű csak egy forrásból pótolni a hiányzó mennyiséget. A felnőtteknél például 5 mg-nyi flour napi plussz bevitele még jótékony hatású, de ennél több túladagolást jelenthet.
A fluorid-túladagolás a fogakat nemcsak megsárgítja, de paradox-módon a fogállományt puhítja is. Már csak ezért is fontos, hogy tablettás fluorid-bevitelt csakis orvosi ellenőrzés mellett szabad folytatni.
Fogszuvasodás-megelőzés
Különösen gyermekeknél, ahol a fogak még aktívan növekednek, így a fluorid a fogakba való beépülésévél is véd, hatékony fogszuvasodás elleni védelmet lehet elérni, ha külsőleg és belsőleg is juttatunk fluort a fogaknak; például úgy, hogy fluorozott sóval sózunk és fluoridos fogkrémet használunk.
Külsőleg alkalmazva a fluorid nem vezethet túladagoláshoz, ezért bátran használhatjuk a flouridos fogkrémeket. A gyermekeknél nagyon fontos, hogy olyan speciális gyermekfogkrémmel mossák a fogukat, melynek hatóanyag-tartalma az ő igényeinek megfelelően van beállítva. A felnőtteknek készülő fogkrémekben a gyermekek számára már túl sok fluorid található.
A fogszuvasodás kivédése szempontjából a flourid nemcsak az előbb említett területeken hasznos:
- Nélkülözhetetlen a savas behatást követően, az adott helyen a fog ásványi anyagának visszaépítésében, ezáltal fontos a lyukak képződésének megelőzésében.
- Gátolja a szájban élő baktériumok anyagcseréjét, és ezen keresztül közvetetten is megakadályozza a baktériumok által kibocsátott, fogat károsító savak képződését is.