Fogínygyulladás: mi okozza?

A fogíny gyulladása az egyik leggyakoribb szájban kialakuló betegség, Akut és krónikus formája is ismeretes, kialakulásának több oka is lehet.

Fogínygyulladás esetén a fog körüli szövetek begyulladnak. Nagyon fontos, hogy már a kezdeti stádiumban kezeljük a problémát, mert ha elhanyagoljuk, akár ki is hullhatnak a fogak. Más néven gingivitiszként is említhetjük ezt a fajta betegséget, melyet elsősorban a szájban található lepedék okoz.

Hogyan ismerhetjük fel?

A fogínygyulladás első jeleit könnyű észrevenni. Ilyenkor az íny vérezni kezd, ha erősebben mosunk fogat, vagy ha almába, keményebb ételbe harapunk. Az ínyünk ilyenkor megduzzad, vörös lesz. Érdemes ezeknél a jeleknél elkezdeni a kezelést, ugyanis a halogatás csak nagyobb gondot okoz.

Mi okozza az íny gyulladását?

A fogínygyulladásnak több formája és több oka is lehet. Elsősorban a lepedék okozza a fogíny gyulladását. Ez még nem okoz fájdalmat, ezért gyakran észre sem vesszük. A lepedékképződést a nem megfelelő, vagy hiányos fogápolás okozza. A lepedéket nyál, baktériumok melléktermékei, ételmaradékok alkotják. Kialakulásának oka nem csak a nem megfelelő fogmosás lehet: a túl sok finomított cukor, édességek és cukros üdítőitalok is okozhatnak fogínygyulladást. Ilyenkor gyakori jelenség a fogszuvasodás is.

Számos szokás, vagy adottság is hozzájárulhat a fogíny gyulladásához. A dohányzás hatására a fogíny nehezebben regenerálódik, ezért a dohányosok ínye könnyebben begyulladhat. Igaz ez azokra is, akik fogai nehezebben tisztíthatóak, ugyanis nem szabályosak. Ilyenkor a lepedék könnyebben beférkőzik a fogak közti résekbe. Aki sokat stresszel, azt szintén jobban érintheti a gingivitisz, ugyanis a stressz hat az immunrendszerünkre is.

Az ínygyulladás egyik kiváltó oka lehet a fogkő is
Az ínygyulladás egyik kiváltó oka lehet a fogkő is

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos tudni, hogy bizonyos betegségek is állhatnak a fogínygyulladás hátterében. Ezek lehetnek:

  • hormonális változások (menstruáció, terhesség)
  • leukémia
  • cukorbetegség
  • vitaminhiány
  • szív és-érrendszeri betegségek
  • légzőszervrendszeri megbetegedések
  • csontritkulás
  • gyógyszerek mellékhatása
  • fogkő.

A fogkő sima fogmosással nem távolítható el, így érdemes rendszeresen fogkő-eltávolításra járni a fogorvosunkhoz. Mivel rengeteg baktérium tapad a fogkőhöz, így az állandó fogínygyulladást okoz. Kialakulásának oka lehet hajlam kérdése is, de a nyálunk összetétele, a hormonális változások is okozhatják a problémát.

Mit tehetünk ellene?

Első lépésként a fogkő eltávolítása javasolt. Ehhez kérjük fogorvos segítségét, a további kezelésekben is kérjünk bátran tanácsot! A helyes fogmosás menetét is érdemes elsajátítani, ugyanis sokan nem körkörös mozdulatokkal mosnak fogat, pedig ez remekül eltávolítja a kisebb lerakódásokat a fogak közötti résekből.

A legtöbb esetben ezek a megoldások már elmulasztják a problémát, azonban ha a fent szereplő betegségek valamelyike áll a háttérben, arról érdemes minél előbb orvossal konzultálni!

A fogkő ezért veszélyes A fogkő nem csak esztétikai probléma, hanem komoly fogágybetegségek és gyulladások melegágya is lehet, ráadásul érzékennyé teheti egész fogsorunkat.

Mik lehetnek a szövődmények?

A fogínygyulladás kezelésének elmaradása következményeket vonhat maga után. Elsősorban a fogvesztés a leggyakoribb szövődmény. Emellett a szívünkre is hathat, ugyanis a lepedékképződés során megtapadó baktériumok bejuthatnak a véráramba, így a szívet és az egész szervezetet is veszélyeztethetik! Érdemes tehát időben nekikezdeni a probléma megoldásának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.