Egy fogorvosi váróban ücsörögve viszonylag kevés helyet tudna felsorolni a legtöbb ember, ahol ne lenne szívesebben. A legtöbbekben egy egyszerű vizsgálatra is szorongva gondol, és sokszor már csak akkor keresi fel az orvost, ha a panaszai elviselhetetlen szintig fokozódnak - vagy talán még akkor sem. Időnként azonban nem árt akkor is felkeresni egy fogászatot , ha semmilyen tünetet nem tapasztalunk, hiszen ezzel idejében felfedezhet az orvos egy fogszuvasodást, ínygyulladást vagy bármilyen más problémát a szájban.
Milyen gyakran keressük fel a fogorvost?
Senki sem megy ugyan szívesen, mégsem éri mag halogatni a fogorvosi szűréseket, évente két alkalommal javasolt felkeresni. Ha ugyanis félévente lát minket az orvos, biztosan nyakon csípi a szuvasodást , így elkerülhető egy komolyabb beavatkozás. Aki fogkövesedésre hajlamos, annak a fogkő eltávolítása is félévente ajánlott.
Kevésbé közismert tény, hogy a fogkő nem csupán esztétikai problémát jelent, de kellemetlen szájszagot is okozhat, hosszú távon pedig súlyos egészségügyi problémát eredményez. Kezdetben ínygyulladást okoz, majd ínyvisszahúzódást, ami későbbiekben a fogazat elvesztésével is járhat! Az ínysorvadást számos súlyos betegséggel is összefüggésbe hozták már, többek között a gyomorproblémák, az agyi érelzáródás és a szívinfarktus veszélyét is megnöveli.
A fogorvosi szűrések során egy általános képet szerezhet a fogorvos a páciens szájának egészségéről, így nem csak a fogazat, de az íny és a fogágy állapotát is felmérheti. A féléves szűréseket a nyugat-európai országokban is ajánlják, a szakértők szerint azonban az átlagos magyar fogazat ennél sokkal rosszabb állapotban van.