A fogorvosi vizsgálatok segíthetnek a diabéteszjárvány feltartóztatásában, mert a szűrővizsgálatok olyan betegekben is kimutathatják a diabéteszt vagy a diabéteszt megelőző állapotot, akik még nem tudnak betegségükről - derítették ki a Columbia Fogorvostudományi Egyetem kutatói. Eredményeikről a Journal of Dental Research szaklap júliusi számában megjelent tanulmányukban számoltak be
"A fog körüli (periodontális) betegségek a cukorbetegség korai szövődményei lehetnek" - állítja Dr. Ira Lamster, a tanulmány vezető szerzője. "A korábbi kutatások csak az általános orvoslás környezetében vizsgálták a diagnosztikai lehetőségeket, a fogorvosi eredmények szerepének egyáltalán nem szenteltek figyelmet."
A kísérlet során a kutatók 600 felnőttet toboroztak egy észak-manhattani fogászati klinikán. A páciensek közül körülbelül 530 rendelkezett legalább egy diabétesz kockázati tényezővel. Az alanyok periodontális vizsgálaton és hemoglobin A1c teszten estek át.
Kiderült, hogy ebben a kockázatnak kitett populációban két egyszerű fogorvosi paraméteren (hiányzó fogak száma és a mély periodontális tasakok százalékos aránya) alapuló egyszerű algoritmussal hatékonyan megállapítható, hogy a páciens diagnosztizálatlan diabéteszben vagy diabéteszt megelőző állapotban szenved-e. Az A1c teszt jelentős szerepet játszott, és tovább javította az algoritmus teljesítményét.
Az eredmény a kutatók szerint azért jelentős, mert a cukorbetegség korai kimutatása régóta az egészségügyi kutatások középpontjában áll, mivel a korán megkezdett kezelés megakadályozhatja a súlyos szövődmények kialakulását. A diabéteszt megelőző állapotban szenvedő betegek viszonylag egyszerű életmódbeli változtatásokkal megakadályozhatják a cukorbetegség teljes kifejlődését.