Fogszabályzót viselünk? Mutatjuk, mire figyeljünk

A rosszul álló fogak megnehezíthetik az alapos tisztítást, valamit akár beszédhibákhoz is hozzájárulhatnak. A fogsor kiegyenesítésének leghatékonyabb módja a fogszabályzó, az eszköz állandó viselése során azonban különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a helyes fogápolásra.

A rögzített fogszabályzó egy igen hasznos, ám viszonylag nehezen tisztítható eszköz. A drótok és tappancsok miatt nagyobb kihívást jelent a fogak alapos megsikálása a hagyományos fogkefékkel - olvasható a Your Dental Health Resource összefoglalójában , amelyben hasznos fogápolási tanácsokat is találhatunk. Az alábbiakban ezeket a tippeket foglaljuk össze.

Ha csak időnként tapasztalunk szájszárazságot, még nem jelent nagy problémát: a folyadékbevitel növelésével egyszerűen orvosolhatjuk az átmeneti panaszt, megszüntetve a kellemetlen szájszagot. Vannak azonban, akik krónikus szájszárazsággal, más néven xerosztómiával küzdenek.

Váltsunk elektromos fogkefére

A kutatások szerint az elektromos fogkefékkel hatékonyabban megtisztíthatják a fogaikat a fogszabályzót viselők, mint a hagyományos fogkefékkel. Ennek oka, hogy az elektromos fogkeféknek kisebb a fejük, illetve gyorsabb és precízebb mozdulatokat végeznek, mint az általunk irányított manuális fogkefék.

Arra azonban nem árt odafigyelni, hogy a fogszabályzó miatt hamarabb elhasználódnak a fogkefefejek, ezért az érintetteknek az általánosan ajánlott 3 hónapnál gyakrabban kell cserélniük a kefét vagy a fejet. Ha a fogkefefej sörtéi már szétállnak, ideje újra váltanunk. Ez azért nagyon fontos, mert a túlhasznált fogkefe már nem tisztít elég alaposan, cserébe viszont könnyen kidörzsölheti vagy felsértheti az ínyünket.

fogtisztítás fogszabályzó esetén
Az alapos fogtisztítás fogszabályzó esetén különösen fontos.Fotó: Getty Images

Használjunk fogköztisztítót vagy szájzuhanyt

A fogközök tisztítása is elengedhetetlen a fogaink egészségének megőrzéséhez. Azt azonban be kell látnunk, hogy rögzített fogszabályzóval jóval nehezebb dolgunk van a fogselymezés tekintetében. Ilyenkor tehát sokkal nagyobb hasznát vesszük a fogköztisztító keféknek, vagy a szájzuhanynak, amely egy szabályozható vízsugárral mossa ki a szennyeződést a fogközökből.

Fontoljuk meg a szájvíz használatát

Egyes tanulmányok szerint a fogszabályzóval rendelkezők esetében sikeresebben megakadályozható a plakk kialakulása a szájüregben, ha az érintettek szájvizet használnak fogmosás után. Érdemes kifejezetten a lepedék és a fogszuvasodás ellen kifejlesztett termékek közül választani, de bátran kérjük ajánlást a fogorvosunktól. Azt azonban tartsuk észben, hogy a szájvizes öblögetés nem váltja ki a fogmosást és a fogselymezést, tehát csak a szokásos szájápolási rutin kiegészítéseként van értelme.

Ügyeljünk arra, hogy mit eszünk

Fogaink egészségét nagyban befolyásolja az is, hogyan táplálkozunk. Rögzített fogszabályzóval azonban bizonyos keményebb élelmiszerek - például az egész alma - harapása nem olyan egyszerű. Ennek ellenére meg kell találnunk a módját annak, hogy minél több friss és teljes értékű élelmiszert fogyasszunk, köztük gyümölcsöt, zöldséget, sovány húst, egészséges zsírokat, halat. A cukrot és a finomított szénhidrátot pedig jobb kerülni, ezek ugyanis fokozzák a lepedék lerakódásának és a fogszuvasodás kialakulásának kockázatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Menjünk rendszeresen fogorvoshoz

Amíg szükség vagy a rögzített fogszabályzóra, addig gyakran kell mennünk a fogorvoshoz, hogy a szakember követni tudja a fogsorunk alakulását és állapotát. Ha pedig már lekerül a fogszabályzó, akkor is érdemes félévente, vagy legalább évente időt szánnunk egy fogászati ellenőrzésre és a fogkő eltávolíttatására.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.