Mit kell tudni a mandulakőről?
A mandulakövek a garatmandulák felületén, illetve redőiben kialakuló, elmeszesedett baktériumok és egyéb "hordalékok". Mivel a mandulák a szervezet kórokozók elleni védelmében nagy szerepet játszanak, környékükön könnyen felgyülemlenek a mikrobák; emellett az elhelyezkedésénél fogva a nyálunkkal, mikroszkopikus ételmaradványokkal, váladékkal is közvetlen kapcsolatban vannak. Ezek az anyagok a mandulák felületén, redőiben megtapadhatnak, és akár el is meszesedhetnek.
Mik a mandulakő tünetei?
A manduláknál felgyülemlett és összetömörült váladék igen gyakori, de a valódi mandulakövek viszonylag ritkák, a népesség nagyjából 10 százalékánál jelenhetnek meg. Azok hajlamosabbak rá, akiknek gyakran gyullad be a garatmandulájuk. A mandulakövek a felnőtt korosztályra jellemzőek.
A mandulakövek gyakran nem járnak együtt látványos vagy túlzottan kellemetlen tünetekkel, különösen akkor, ha csak néhány milliméter hosszúak. A nagyobb kövek azonban nyelési nehézségeket, torokfájást , fülfájást okozhatnak, vagy éppen olyan hatást, mintha valami a torkunkba tapadt volna. Szintén jellegzetes tünete lehet a mandulaköveknek az állandó, igen kellemetlen rossz lehelet, melyen nem segít a fogmosás, rágógumizás sem. Tünete lehet a mandulaköveknek az állandó fémes íz a szájban.
A legtöbb esetben, mivel a mandulakövek nem okoznak kellemetlen tüneteket, különösebben foglalkozni sem szükséges velük. Gyakran az érintett maga is el tudja távolítani ezeket az apró köveket, például a nyelvével, egy tiszta fültisztító pálcika segítségével, esetleg az ujja hegyével.
Megoldások mandulakőre
A hagymafélék antibakterális és immunerősítő hatása régóta ismert, ezért rendszeres fogyasztásukkal sikeresen küzdhetünk azon mikrobák ellen, amelyek felhalmozódása a mandulakövességhez vezethet . Együnk meg naponta egy-két gerezd friss fokhagymát, és a vöröshagymát is rendszeresen építsük be az étrendünkbe.
A természetesen savas italok, például a citromlé és az almaecet segíthetnek feloldani ezeket az apró köveket. Keverjünk össze azonos mennyiségű vizet és almaecetet, illetve citromlevet, majd ezzel öblögessünk rendszeresen, naponta egy-két alkalommal.
Ha a kövek nagyok és igen zavaróak, orvosi beavatkozás során távolítják el őket. Amennyiben indokolt, a mandulák felületét lézeres módszerrel "simíthatják ki", így csökken annak a lehetősége, hogy a redőkben megtapadjon a váladék. Ha semmi más nem segít, és az állandó gyulladások és a nagyon kellemetlen lehelet megnehezítik az érintett életét, a mandulák eltávolítását is javasolhatja a kezelőorvos.