Kétszáz oka lehet a szájszagnak

Szólnunk kell-e embertársainknak, ha szájszaguk van? És mi segít ez ellen? A szájszag okai sokrétűek lehetnek, és így persze a terápia is különbözhet.

A szájszag kilencven százalékban szájüregi problémával függ össze, és ennek a kilencven százaléknak ráadásul kétszáz különböző oka lehet. A lakosság egynegyedét érinti a szájszag problémája - ha azokat is beszámítják, akiknél ez nem állandóan, hanem csak időnként vagy átmenetileg lép fel. De hogyan tehetünk a szájszag ellen? Erre is igyekszünk válaszolni.

Nagyon nehéz magunk által észlelni a problémát, ezért a legjobb, ha valakit megkérünk: árulja el, tényleg szájszagunk van-e. Természetesen orvoshoz is lehet fordulni ilyen kérdéssel. A tesztek és a profi mérőberendezések különböző erősségű és fajtájú szájszagokat képesek kimutatni. Ezekből a típusokból lehet következtetni a kiváltó okokra is. A szájszag kapcsolatokat tehet tönkre, munkahelyeket veszélyeztethet, miközben számos terápia létezik ellene.

A szájszag okai közé tartoznak a baktériumok a szájban
A szájszag okai közé tartoznak a baktériumok a szájban (fotó: iStock)

Fogágygyulladás A fogágygyulladás legenyhébb fokozata az ínygyulladás, amit ha nem kezelnek, a gyulladás továbbterjedhet, a fog akár ki is hullhat. Melyek az árulkodó tünetek? Kattintson a részletekért!

A szájszag az esetek 90 százalékában a szájüregben lévő probléma miatt lép fel. Itt körülbelül 200 oka lehet ennek, és sokszor ezek összejátszanak a szag kialakulásában. A leggyakoribb okok közé tartozik a nyelvlepedék, a parodontális tasakok vagy a nyálelválasztás csökkenése. A maradék tíz százalékot a nyak-fül-orr tájékán fellépő problémák, főleg a melléküreggyulladások (2-3 százalék), a torokmandula-gyulladás (1 százalék) és pszichiátriai esetek teszik ki. Ez utóbbiak azt jelentik, hogy valaki szájszagra gyanakszik vagy panaszkodik, de ez nem mutatható ki. Ugyanakkor a gyomorból szinte sosem származik a szájszag.

Lepedék a nyelven, parodontózis, csökkent nyálelválasztás

Valójában az esetek 85-90 százalékában olyan baktériumok felelősek a szájszagért, amelyek a szerves anyagok (nyál, ételmaradékok) lebontásában vesznek részt. Ezeknek a mikrobáknak ideális táptalajt jelent a nyelv érdes felülete. Így sokszor a nyelvlepedék a panaszok kiváltó oka. Ilyenkor a legegyszerűbb az "elhárítás" is: a nyelv hátsó részét naponta tisztítanunk kell. A legjobb, ha ehhez speciális nyelvtisztító kefét és nyelvtisztító (fog)krémeket használunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fogágy baktériumok által okozott gyulladása, a parodontózis immár népbetegségnek számít. Kezelés nélkül nemcsak szájszagot okoz, hanem a fogakat is veszélyeztetheti, illetve növeli a szív- és cukorbetegség kockázatát is. Az esetek súlyosságától függően a terápia ilyenkor egy professzionális fogtisztítástól kezdve a sebészeti beavatkozásig terjedhet.

A csökkent nyálelválasztás száraz szájhoz vezet. Ez elősegíti a szájszag keletkezését. Abban, hogy a nedvességről gondoskodjunk, segíthet a rendszeres víz- vagy teaivás. A cukormentes cukorkák szopogatása szintén hatékony megoldás lehet. A rágás a nyálelválasztást segíti, ezért a cukormentes rágógumik is jók erre. Vannak ugyanakkor speciális gyógyszerek is, de ezek mellékhatásaira felhívja a figyelmet a Spiegel Online.

A táplálkozás is szerepet játszhat a szájszagban: nemcsak a hagyma és a fokhagyma fontos e szempontból. Alkohol, kávé, zsálya- és kamillatea növeli a nyálkahártyák kiszáradásának kockázatát. Szintén károsító tényező, ha extrém keveset (fél liternél kevesebbet) iszunk naponta, illetve ha az étkezések között túl nagy szüneteket tartunk.

Mit együnk, ha szájfekéllyel küszködünk?

A diétázás, a böjtölés és a hasonló módszerek ahhoz vezetnek, hogy a testünk leépíti a zsírokat. Ilyenkor úgynevezett "ketontestek" jönnek létre, ezek a kilégzéskor édeskés-gyümölcsös szagúak. A dohányzás többféle módon károsítja a testünket, így például azáltal is, hogy a felső légutak szöveteiben a dohány bizonyos összetevői lerakódnak. Ilyenkor a cigaretta még órákkal a dohányzás után is rontja a kilégzett levegőt.

Számos széles körben használt gyógyszer okozhat szájszagot. Antidepresszánsok, vaspótló-készítmények, altatók, vérnyomáscsökkentők is szóba jöhetnek. Ilyenkor azonban magunktól nem szabad elhagynunk a gyógyszerek szedését, forduljunk feltétlenül orvoshoz, és kérjünk tőle tanácsot. A stressz is növeli a szájszag kockázatát: ilyenkor károsodik az immunrendszerünk, és ez megváltoztathatja a nyál összetételét is.

Forrás: spiegel.de

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.