A fogorvosok általában szeretik, ha nem a fogfájás ültet minket a székükbe, hanem akkor is tiszteletüket tesszük náluk, amikor még nincs komoly baj. Bár sokan nem követjük, tudjuk, hogy a fogaink megóvása érdekében fél évenként akkor is javasolt volna fogorvosunkat felkeresnünk, ha semmilyen panaszunk nincsen.
A fogászati állapotfelmérés segítségével még idejében kiszűrhetők a kisebb szuvasodások. A kezdődő, így ekkor még viszonylag kevesebb fogkő eltávolításával és a szájhigiéné ellenőrzésével megelőzhetjük az ínygyulladás és a fogágy-betegségek kialakulását. Az állapotfelmérés során a fogorvos a fogak mellett a szájüreget is ellenőrzi, így - különösen dohányosok esetében - idejében felfedezhetőek a daganatos elváltozások is.
Egy 2001-ben készült finn összefoglaló is azt tanácsolja a fogbetegségekkel kapcsolatban alacsony rizikójú 18 év alattiak akár másfél-két évet is várhatnak, míg felkeresik fogorvosukat. Hozzá kell tenni, hogy Finnországban sokkal egészségesebben élnek az emberek, kevesebb cukortartalmú ételt és italt fogyasztanak gyerekek és szülők egyaránt.
Van, akinek elég kétévente felkeresni fogorvosát
Magyarországon azonban tudjuk, más a helyzet. Különösen a gyerekek fogait érdemes félévente ellenőriztetni, felnőtteknek pedig évente erőt venni és beülni a fogorvosi székbe, hiszen fogaink pár hónap alatt is kilyukadhatnak. Kevesen tudják, de a fogkő nemcsak kellemetlen szájszagot , hanem komoly betegségeket is okozhat: kezdetben egy pici ínygyulladás, később erősen vérző ínytasakok létrejöttéhez vezet, ami akár a fogak elvesztésével is járhat.
A szervezet ínyvisszahúzódással, azaz sorvadással próbál kompenzálni, ez idővel súlyos fogágy betegség kialakulásához vezet. Statisztikai vizsgálatok kimutatták, hogy 40 százalékkal nagyobb a halálozási valószínűsége annak, hogy valaki szívinfarktusban vagy agyi érelzáródási betegségben hal meg, ha fogágy állapota az események kialakulása előtt is jelentősen rosszabb volt.