Nagy bajt jelezhet a rossz lehelet

Az orvosi szaknyelvben halitosisnak nevezik a kellemetlen szájszagot, aminek olyan egyszerű magyarázata is lehet, mint a nem megfelelő szájhigiénia, de előidézheti súlyosabb betegség, például a diabétesz is. Bármi legyen mögötte, mindenképpen érdemes utánajárni, mi generálja, így nemcsak magát a tünetet, hanem az okot is meg lehet szüntetni.

Kiválthatják bizonyos ételek, italok

A kellemetlen szájszag legegyszerűbb és legártatlanabb oka bizonyos ételek vagy italok fogyasztása. Az ember szervezetében az emésztés már a szájüregben megkezdődik: a fogak által szétzúzott táplálék nyállal keveredik, és rágás közben olyan - például kéntartalmú - vegyületek keletkeznek, amiknek a szaga nagyon zavaró lehet. Nem véletlenül mondják, hogy randevú előtt nem ajánlott fokhagymát enni, de a különféle tejtermékek, az alkoholos italok, illetve a paprikás ételek aromáját is sokáig lehet érezni.

A rossz leheletnek többféle oka is lehet
A rossz leheletnek többféle oka is lehet. Fotó: 123rf

Számít a megfelelő szájhigiénia is

Ha nem fordítunk elég időt és energiát a szájüreg rendben tartására, különféle, azonnali kezelést igénylő fogászati problémák alakulhatnak ki, mint például a fogszuvasodás , a szájnyálkahártya-, a fogíny- vagy fogágygyulladás, illetve a szájpenész. Ilyenkor a baktériumok elszaporodnak, megjelennek a lepedékben, a fogkövek felszínén, a fogak közötti résekben, a szuvas fogakban, sőt, gyakran a nyelv felszínén is, és olyan mérgeket termelnek, melyek rossz szagokat bocsátanak ki.

Súlyosabb okok a háttérben

Sajnos sok olyan eset van, amikor a probléma mélyebben gyökerezik, és súlyosabb betegségekre utalhat a rossz szájszag. Lehet, hogy refluxra hívja fel a figyelmet, az ilyen betegeknél ugyanis, mivel a nyelőcső záróizma nem funkcionál jól, a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, esetleg a szájüregbe is. A tüdő gyulladásos megbetegedéseihez (hörghurut, tüdőgyulladás) ugyanúgy köthető a kellemetlen lehelet, és érdemes az arc- és orrüreget is megvizsgáltatni, mert gyakran krónikus sinusitis áll a háttérben. A kellemetlen szájszag tünete lehet még a cukorbetegségnek, és máj- vagy veseproblémák is generálhatják.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit tehetünk, hogy friss legyen a leheletünk?

Tudta? Az olyan C-vitaminban gazdag gyümölcsök, mint a grapefruit, savas közeget teremtenek, így megakadályozzák a baktériumok szaporodását, a rossz szájszag kialakulását. Cikkünkben több hasznos tippet szedtünk össze arra az esetre, ha nincs nálunk fogkefe, fogkrém, de frissíteni szeretnénk leheletünket. Részletek itt !

Az első és legfontosabb a megfelelő szájhigiénia fenntartása. Ennek alapfeltétele a napi kétszeri fogmosás, de elengedhetetlen a heti többszöri fogselymezés, esetleg szájvízzel való öblögetés - különösen alaposan tisztítsuk meg a nyelvünket, illetve a fogközöket, ezek azok a helyek ugyanis, ahol a baktériumok jellemzően megtelepednek. Ne feledkezzünk el a rendszeres fogászati szűrővizsgálatokon való részvételről sem, bizonyos problémákat ugyanis csak a szakorvos vesz észre, és ennek megfelelően kizárólag ő tudja megfelelően kezelni.

Ha azt tapasztaljuk, hogy bár odafigyelünk a táplálkozásunkra, és a szájüregben is minden rendben van, a kellemetlen lehelet mégsem múlik, érdemes felkeresni a háziorvost, és célzott vizsgálatokkal utánajárni a problémának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra